fot. pixabay.com

Projekt ustawy budżetowej na 2022 rok po pierwszym czytaniu w Sejmie

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Drugie czytanie ma się odbyć 14 grudnia, a głosowanie ws. ustawy zaplanowano na 17 grudnia.

Między 18 października a 4 listopada projekt budżetu mają rozpatrywać właściwe komisje sejmowe. Do 5 listopada mają one przekazać swoje opinie do Komisji Finansów Publicznych. Zaplanowano, że prace w tej komisji potrwają do 26 listopada.

Harmonogram przewiduje, że 3 grudnia Komisja Finansów Publicznych przyjmie sprawozdanie o projekcie ustawy, a 14 grudnia ma się odbyć drugie czytanie projektu na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Trzecie czytanie, czyli głosowanie nad całością, zaplanowano na 17 grudnia.

Założenia budżetu przedstawił w Sejmie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

– Prognozujemy, że łączne dochody w 2022 roku wyniosą 481,4 mld złotych, a tym podatkowe – 446,3 mld złotych. Natomiast wydatki wyniosą 512,4 mld złotych. Kontynuowane będą kluczowe działania rządu PiS w zakresie polityki społeczno-gospodarczej. Zapewniamy 5,75 proc. PKB na ochronę zdrowia – poinformował Tadeusz Kościński.

Przekazanie ustawy budżetowej do Senatu, zgodnie z harmonogramem, ma nastąpić do 23 grudnia, natomiast do 12 stycznia przyszłego roku zakładane jest podjęcie przez Senat uchwały ws. ustawy budżetowej na 2022 r.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj