fot. twitter.com/StZaryn

S. Żaryn: Białoruś rozpoczęła deportację migrantów, których wiza utraciła ważność

„Według naszych informacji Białoruś rozpoczęła deportację migrantów, których wiza utraciła ważność. Wśród deportowanych są Syryjczycy i Libańczycy” – napisał w mediach społecznościowych rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Komunikat został opublikowany przez Żaryna w czwartek na Twitterze w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim oraz arabskim.

Jak poinformowała w czwartek Straż Graniczna, w środę odnotowano 482 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

„Zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów, pozostałym próbom zapobieżono” – poinformowała na Twitterze SG.

Wśród 8 zatrzymanych imigrantów 6 osób to obywatele Iraku, a 2 osoby to obywatele Iranu – doprecyzowała SG. Za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali wczoraj 5 cudzoziemców: 2 obywateli Gruzji, obywatela Ukrainy, obywatela Syrii i obywatela Iraku.

Od początku roku Straż Graniczna udaremniła 18,3 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. miało miejsce w październiku.

W ostatnich dniach Stanisław Żaryn wyjaśniał jak wygląda szlak migracyjny.

„Na potrzeby szlaku migracyjnego utworzone zostały w ostatnich miesiącach połączenia lotnicze z Bagdadu, Stambułu, Damaszku, Bejrutu czy Moskwy” – przekazał Żaryn.

Dodał też, że od maja do sierpnia br. „udało się władzom białoruskim ściągnąć tymi szlakami migracyjnymi ponad 10 tysięcy osób”.

„Te osoby wciąż przybywają do Białorusi i są na tym terenie legalnie” – wskazał.

Podkreślał, że władze w Mińsku szukają wciąż nowych tras.

„Wiemy o próbach nawiązywania nowych połączeń, o nowych umowach z państwami w sprawie ruchu bezwizowego” – powiedział.

Mówił też, że „to wszystko pokazuje, że władze białoruskie próbują napędzać ruch migracyjny”.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

PAP

drukuj