fot. twitter.com/StZaryn

S. Żaryn: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

Nie ma informacji o tym, żeby Polska była zagrożona zamachami terrorystycznymi; służby nie rekomendują wprowadzenia żadnego stopnia alarmowego – mówił we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn na antenie Polskiego Radia.

W chwili obecnej nie został wprowadzony żaden stopień alarmowy w Polsce (…). Służby również nie rekomendują wprowadzenia takiego stopnia, uznając, że nie ma informacji o tym, żeby Polska była zagrożona zamachami terrorystycznymi. Zdaniem służb ostatnie zdarzenia na zachodzie Europy również nie powodują konkretnego zagrożenia dla Polski” – powiedział Stanisław Żaryn.

Jak mówił, zgodnie z ustawą o działaniach terrorystycznych z zeszłego roku, w Polsce istnieją cztery stopnie alarmowe.

Decyzje podejmuje Prezes Rady Ministrów, albo – w sytuacjach nie cierpiących zwłoki – minister spraw wewnętrznych (…) tu też kluczową rolę ma szef ABW, który może kierować rekomendacje do odpowiednich instytucji” – wyjaśnił Stanisław Żaryn, pytany o odpowiednie procedury.

W dotychczasowej praktyce mieliśmy wprowadzone prewencyjne stopnie alarmowe na czas organizowania dużych imprez – tj. szczytu NATO lub Światowych Dni Młodzieży” – mówił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, dodając, że służby wojskowe na bieżąco przekazują informacje dotyczące zagrożenia instytucjom takim jak premier czy prezydent.

Ścieżka obiegu informacji jest określona na mocy ustaw i jest to obieg zamknięty. Takie raporty są przekazywane nawet kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb” – zapewnił Stanisław Żaryn.

W ostatnim czasie władze Finlandii wprowadziły drugi podwyższony stopień zagrożenia terroryzmem w 4-stopniowej skali. Również we Francji obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony po dżihadystycznych zamachach terrorystycznych z listopada 2015 r. w Paryżu. Ma on być przedłużony do 1 listopada. Po ostatnich atakach w Londynie, Theresa May ogłosiła najwyższy, krytyczny stan alarmowy na terenie Wielkiej Brytanii.

Temat ataków terrorystycznych i terrorystów w Europie Zachodniej był m.in. tematem poniedziałkowej sesji Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu, podczas której ministrowie opowiedzieli się za zdecydowaną postawą w walce z terroryzmem w celu ochrony bezpieczeństwa obywateli UE. Wątek zwalczania terroryzmu był również obecny w debacie na temat wsparcia wysiłków irackich, w tym w ramach działań Globalnej Koalicji przeciwko Da’esh.

PAP/RIRM

drukuj