fot. Monika Bilska

Dobiegła końca piąta rozprawa w sprawie bezpodstawnych zarzutów wobec Fundacji „Lux Veritatis” 

Dziś odbyła się piąta już rozprawa w związku z subsydiarnym aktem oskarżenia złożonym przez Watchdog przeciwko Fundacji „Lux Veritatis”. Organizacja bezpodstawnie domaga się ukarania o. Tadeusza Rydzyka CSsR oraz jego najbliższych współpracowników.

Postępowanie przed sądem ws. Fundacji Lux Veritatis toczy się już ponad pół roku. Sieć Obywatelska Watchdog zarzuca Fundacji nieudzielenie informacji w zakresie otrzymywania środków publicznych

– Dalej nie rozumiem aktu oskrżenia, ponieważ jeszcze raz potwierdzam: do do czego miałam obowiązek – wywiązałam się, udzieliłam informacji. Natomiast w tym zakresie, w którym tego obowiązku nie miałam, wydałam decyzję administracyjną i ta decyzja jest decyzją prawomocną – wskazuje dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis” Lidia Kochanowicz-Mańk.

Przygotowanie aktu oskarżenia zlecił szef zarządu Watchdog Polska. Podczas ostatniej rozprawy Szymon Ossowski nie potrafił jednak przywołać faktów, które potwierdzają zarzuty zawarte w subsydiarnym akcie oskrażenia.

Tutaj pojawia się pytanie, jaki jest cel sieci Watchdog? To troska o finanse publiczne, czy próba zniesławienia toruńskich mediów, na czele z ojcem Tadeuszem Rydzykiem CSsR?

– Oni rzeczywiście wprost piszą o tym, że mieli świetny pomysł na kampanię jednego procenta i twarzą tej kampanii m.in. był ojciec Dyrektor, na walkę z którym zbierano jeden procent – zwraca uwagę Lidia Kochanowicz-Mańk.

Watchdog od 2010 roku może pozyskiwać środki z 1 proc. podatku dochodowego. W 2016 roku organizacja uzyskała prawie – 148 tysięcy złotych. W 2017 roku – 211 tysięcy. W 2018 roku – blisko 360 tysięcy. W 2019 i 2020 roku – około 470 tysięcy. W tym roku Sieć Obywatelska Watchdog uzyskała ponad milion złotych, za co podziękowała w internecie.

– Ten sukces nie byłby możliwy bez codziennej pracy całego zespołu Watchdoga oraz pomysłowości, kreatywności i zaangażowania osób tworzących tegoroczną kampanię 1% – czytamy na Facebooku Watchdog Polska.

Dziś w sądzie odbyła się już piąta rozprawa w związku z subsydiarnym aktem oskarżenia złożonym przez Watchdog przeciwko zarządowi Fundacji „Lux Veritatis”. Sąd przesłuchał ostatnich świadków.

– Sąd rozpoznał wszystkie wnioski dowodowe oskarżyciela subsydiarnego i te wszystkie wnioski zostały przez sąd oddalone jako nieprzydatne dla ustaleń, nieprzydatne dla rozstrzygnięcia sprawy – informuje adwokat Marcin Chodkowski.

Fundację tradycyjnie w czasie rozprawy wspierali członkowie Rodziny Radia Maryja, którzy modlili się przed budynkiem sądu.

– Jesteśmy zobowiązani bronić prawdy, bo jest tak atakowana w dzisiejszych czasach, różnymi sposobami i środkami – podkreśla Józef Bąk z koła Radia Maryja z Chełma. 

– Fundacja „Lux Veritatis” prowadzi. tyle wspaniałych dzieł – wskazuje Teresa Pacholczyk z koła Radia Maryja z Chełma.   

– Trzeba bronić Fundacji „Lux Veritatis i TV Trwam”, która jest telewizją dla katolików polskich, która podaje prawdę – mówi Edward Czuwara z koła Radia Maryja z Chełma.

Termin kolejnej rozprawy został wyznaczony na 9 grudnia 2021 roku. Wtedy dojdzie do zamknięcia przewodu sądowego i przedstawienia mów końcowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl