fot. flickr.com

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów: Minimalne wynagrodzenie w 2021 roku ma wynieść 2800 zł brutto

Od 1 stycznia przyszłego roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 200 zł i będzie wynosiło 2800 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł brutto – przewiduje opublikowany dziś projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Takie same stawki kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego.

Kilka dni temu minął termin, w jakim Rada Dialogu Społecznego miała wypracować wspólne stanowisko w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia. Stronie Społecznej Rady nie udało się jednak dojść do porozumienia, co oznaczało, że zgodnie z przepisami kwoty te ustala rząd. Ma na to czas do połowy września.

Dziś na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów, z którego wynika, że minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 200 złotych więcej niż obecnie, czyli 2,8 tys. złotych, a minimalna stawka godzinowa wzrośnie z 17 złotych do 18,30 zł brutto. To takie same stawki, jakie kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego. Propozycję rządu zaakceptowali wówczas NSZZ „Solidarność” oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Utrzymania dotychczasowych pensji na poziomie 2600 złotych chciała Konfederacja Lewiatan. Wyższych płac, na poziomie ponad 3 tys., domagało się OPZZ. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. złotych na koniec bieżącego roku i do 4 tys. złotych na koniec 2023 roku.

Autorzy projektu mówią, że ocena wpływu podniesienia minimalnego wynagrodzenia do 2,8 tys. złotych jest utrudniona w związku z epidemią koronawirusa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl