Projekt nowelizacji ustawy zasadniczej SP

Solidarna Polska zaprezentowała projekt nowelizacji ustawy zasadniczej, zakładający wprowadzenie w Polsce systemu prezydenckiego, likwidację Senatu i zmniejszenie o połowę liczby posłów.

SP proponuje również zmiany ordynacji wyborczej z wprowadzeniem w połowie kraju jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. W projekcie ustawy zasadniczej SP znalazły się także zapisy m.in. o szybkim sądzie dla urzędników i polityków pod nazwą Sąd Odpowiedzialności Państwowej oraz o nowym systemie finansowania partii politycznych.

Wypowiedź pos. Arkadiusza Mularczyka, przewodniczącego Klubu parlamentarnego SP


Pobierz Pobierz

W tym kontekście SP proponuje aby również prokuratora generalnego wybierano  w wyborach powszechnych. Poseł Arkadiusz Mularczyk zwraca uwagę, że obecny system w Polsce powoduje, że nasze państwo bardzo często nie spełnia swoich podstawowych obowiązków wobec obywateli.

Wypowiedź pos. Arkadiusza Mularczyka, przewodniczącego Klubu parlamentarnego SP


Pobierz Pobierz

Z kolei lider SP Zbigniew Ziobro podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie nawiązał do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mówił, że „Przed laty nasi rodacy wyszli ponad egoizmy własne, ponad egoizmy stanowe i potrafili powołać konstytucję, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii, nie tylko polskiej, ale i światowej drogi do ustanowienia porządku gwarantującego obywatelom podstawowe prawa, zarazem powodującego, że państwo skuteczniej wywiązuje się ze swoich zadań”.

Zbigniew Ziobro dodał, że obecnie obowiązująca konstytucja, uchwalona w 1997 r., tych zadań już nie spełnia. W tym kontekście zwrócił on uwagę, że” Polskie państwo nie zdało egzaminu w wielu obszarach i Polacy słusznie są niezadowoleni z jakości jego funkcjonowania”.

Lider SP podkreślił, że zarówno władza wykonawcza, jak i ustawodawcza i sądownicza, nie działają w sposób prawidłowy.

Wypowiedź europosła Zbigniewa Ziobry, lidera SP


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl