Fot. PAP

SP chce informacji nt. budowy gazociągu Jamał II

Solidarna Polska chce, by wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił treść instrukcji rządu w sprawie budowy gazociągu Jamał II. Proponują, by stało się to podczas tajnego posiedzenia Komisji Gospodarki.

Dziś zostanie zaprezentowany odpowiedni wniosek w tej sprawie. Janusz Piechociński rozmawiał w Petersburgu z szefem Gazpromu w tym samym dniu, kiedy doszło do podpisania memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa – zauważa Zbigniew Ziobro, europoseł i lider SP.

– Z punktu widzenia naszej strategii polityki wschodniej i z punktu widzenia naszych interesów gospodarczych decyzja o ewentualnej budowie dodatkowej nitki gazociągu przez Rosję na terenie naszego kraju jest niezgodna z naszymi interesami. Wszystko na to wskazuje. W tej sytuacji chcemy wiedzieć jakie w tej sprawie instrukcje miał wicepremier Janusz Piechociński? Skoro premier twierdził w piątek, że nic nie wie, minister gospodarki zaprzeczał, że takie fakty mają miejsce, a prezydent Putin mówił, że w środę podpisze z Polską tego rodzaju dokument – a stało się to w piątek. Pytanie kto w takim razie kieruje polskimi agendami, polskimi spółkami – Putin czy Tusk? To jest pytanie zasadnicze i opozycja ma prawo uzyskać informacje – powiedział europoseł Zbigniew Ziobro.

Wcześniej SP domagała się zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wszystko wskazuje jednak na to, że prezydent Bronisław Komorowski nie zwoła posiedzenia Rady w tej sprawie.

– Prezydent sam w tej sprawie nie zabrał głosu, ale wypowiadała się rzeczniczka prasowa, która w sposób kategoryczny stwierdziła, że prezydent nie zamierza zwoływać Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Skoro prezydent odmawia w tak oczywistej sytuacji, bo sprawa dotyczy strategicznych interesów Polski; jeżeli chodzi o jej bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne – to zwołanie Rady Bezpieczeństwa najwyraźniej kieruje się tylko i wyłącznie interesem rządu i PO. Platforma Obywatelska się skompromitowała i prezydent chce chronić premiera Tuska i rząd przed dalszą kompromitacją – dodaje europoseł Zbigniew Ziobro.

PiS domaga się z kolei odwołania ministra Skarbu Państwa Mikołaja Budzanowskiego. Zarówno jego, jak i samego premiera Donalda Tuska zaskoczyła informacja o podpisaniu memorandum.

Wypowiedź europosła Zbigniewa Ziobry:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj