(fot. PAP)

Solidarna Polska na ratunek TVP

SP wzywa premiera do podjęcia konstruktywnych działań w sprawie TVP. Posłowie tej partii domagają się także wspólnego posiedzenia komisji kultury i środków przekazu oraz komisji skarbu.

Sprawa dotyczy propozycji zarządu TVP, zgodnie z którą od pierwszego lipca do firmy zewnętrznej mają być przeniesione z etatami cztery grupy pracowników: dziennikarze, graficy, montażyści i charakteryzatorzy.  Oznacza to, że z ponad 600 dziennikarzy etatowych ma pozostać 177 na nowych stanowiskach tzw. redaktorów koordynatorów.

Proszę Państwa konsekwencje tego są dla telewizji publicznej bardzo poważne. Telewizja będzie medium bez możliwości kreowania i produkcji programów. Wszystko pójdzie na zewnątrz. Będziemy mieć telewizję, która będzie nadawać, ale niestety nie będą to własne programów i nie będzie one spełniać podstawowej funkcji misji publicznej. To już nie będzie telewizja polska. W związku z powyższym trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że pracownicy będą mieli gwarancję zatrudnienia tylko przez jeden rok. Nawołujemy pana premiera, ale też żądamy od zarządu telewizji, aby z tych rozwiązań się wycofał. Chcemy wspólnego posiedzenia zarówno komisji kultury środków przekazu, jak też komisji skarbu – powiedział Andrzej Romanek, poseł Solidarnej Polski.

Dodał, że jeśli dziś nie zacznie się szukać dobrych rozwiązań, to za kilkanaście miesięcy nie będzie polskiej telewizji, tylko telewizja publiczna.

– Będzie tak jak z bankami. Obecnie nie ma polskich banków, tylko są banki w Polsce. Przeciwko takim działaniom zdecydowanie protestujemy i nawołujemy pana premiera i Platformę Obywatelską. Panie premierze, za ten stan rzeczy pan osobiście ponosi odpowiedzialność i wzywamy Pana do konstruktywnych działań, wespół z Solidarną Polską i wszystkimi ugrupowaniami, po co? Po to, żeby ratować polską, publiczną telewizję. Dzisiaj musimy po prostu tę publiczną telewizję ratować, bo do tego stanu zapaści finansowej i takich chaotycznych działań doprowadził niestety polską telewizję, ale i polskie media publiczne. pan premier Donald Tusk  – podkreśla Andrzej Romanek.

Przypomnijmy, w związku z decyzją zarządu TVP Związek Zawodowy Pracowników Twórczych Telewizji Polskiej S.A. Wizja ogłosił pogotowie strajkowe.

RIRM

drukuj