(fot. PAP/EPA)

ONZ: ponad 1,5 mln syryjskich uchodźców

Ponad 1,5 miliona Syryjczyków znalazło schronienie w krajach regionu od wybuchu ponad dwa lata temu konfliktu wewnętrznego w tym kraju – poinformowała w piątek agenda ONZ ds. uchodźców.

Znaczący ich napływ, miesięcznie ok. 250 tys., odnotowano od stycznia br. Poinformował o tym na konferencji prasowej rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Dan McNorton. Według danych UNHCR ok. 473 tys. syryjskich uchodźców żyje w Jordanii, ok. 470 tys. w Libanie, 347 tys. w Turcji, 147 tys. w Iraku, ok. 67 tys. w Egipcie i mniej więcej 10 tys. w innych krajach Afryki Północnej.

Jak zauważył McNorton, faktyczne liczby „są znacznie większe”. Dlatego UNHCR jest „zaniepokojona coraz bardziej pogłębiającą się różnicą między potrzebami a zasobami”. W ciągu ostatnich czterech miesięcy UNHCR zaobserwowało pogorszenie się sytuacji uchodźców. „Uchodźcy relacjonują nam, że nasilenie się walk oraz zmian dotyczących kontroli miast i miasteczek, zwłaszcza w strefach konfliktu, powoduje, że coraz więcej osób ucieka” z Syrii – poinformował McNorton.

W Libanie codziennie ponad 4,2 tys. osób prosi o rejestrację przez UNHCR. W kwietniu zarejestrowało się tam ponad 90 tys. uchodźców, czyli dziesięciokrotnie więcej niż w kwietniu ub.r. W związku z tym powstało więcej ośrodków rejestracji uchodźców w Libanie. Według najnowszych doniesień organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka od początku rebelii zginęło w Syrii ponad 94 tys. ludzi. ONZ informuje, że miejsce zamieszkania zmieniło 4,25 mln Syryjczyków. Syria ma pona 22 mln ludności.

PAP

drukuj