(fot.PAP)

Masakra mieszkańców w Syrii

Ponad 50 osób poniosło śmierć w masakrze mieszkańców wioski al-Bajda, w pobliżu dużego portowego miasta Banijas, w północno zachodniej Syrii.

Według Syryjskiego Obserwatorium ds. Praw Człowieka, które opublikowało listę z nazwiskami ofiar, masakry dokonały w czwartek wojska rządowe.

Natomiast media kontrolowane przez rząd w Damaszku poinformowały, że wojska rządowe zabiły terrorystów i przechwyciły duże ilości broni i amunicji.

Źródła opozycyjne twierdzą, że armia rządowa systematycznie bombarduje rejony zamieszkałe przez sunnitów w okolicach Banijas. W wiosce al-Bajda co najmniej 50 osób zostało „rozstrzelanych, podpalonych lub zasztyletowanych”. Dziesiątki osób zaginęło i ich los jest nieznany.

Zbrodni mieli dokonać żołnierze wojsk rządowych wspierani przez prorządową milicję.

Według Abdula Rahmana z Syryjskiego Obserwatorium ds. Praw Człowieka, wielu mieszkańców wioski ratowało się ucieczką do zamieszkałych przez sunnitów terenów na południe od Banijas. Rahman twierdzi, że żołnierze wciąż przeszukują każdy dom w wiosce. Łączność telefoniczna i internetowa z wioską została przerwana.

Zdaniem części analityków, ta kolejna masakra ludności sunnickiej wskazuje na religijny aspekt konfliktu w Syrii. Zdominowany przez alawitów rząd w Damaszku walczy o przetrwanie z rebelią mającą wsparcie w ludności sunnickiej stanowiącej większość mieszkańców Syrii.

PAP/RIRM

drukuj