fot. twitter.com

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów zakaże sędziom działalności politycznej

Prezydent Andrzej Duda popiera projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów, który ma zakazać sędziom działalności politycznej. Zmianom bacznie chce przyjrzeć się Komisja Europejska.

Do sporu o wymiar sprawiedliwości dołączają adwokaci. Palestra nie chce, aby sprawy dotyczące jej błędów i naruszeń prawa trafiały do nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pierwsza prezes tego sądu, Małgorzata Gersdorf, uznała zastrzeżenia adwokatów i zdecydowała, że dyscyplinarki palestry mają trafiać do Izby Karnej, mimo że ta nie ma kompetencji do ich rozpatrywania.

– Nie ma żadnych wytycznych, które nakazałyby przekazywanie właśnie tej izbie rozpoznawania postępowań dyscyplinarnych – wskazał dr Grzegorz Skrobotowicz, radca prawny.

To kolejny przykład kwestionowania zmian w wymiarze sprawiedliwości. Wcześniej kilku sędziów próbowało podważyć skuteczność powołania przez prezydenta sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa – przypomniał europoseł Patryk Jaki.

– To, co się w tej chwili dzieje, to jest w mojej ocenie próba zamiany ustroju państwa – z demokratycznego na „sędziokracje” – zaznaczył europoseł Patryk Jaki.

Rzecznik dyscyplinarny postawił w poniedziałek zarzuty dwóm sędziom z Katowic, którzy podejmowali takie działania. Podważanie wyboru nowych sędziów rodzi też pytania co z sędziami, którzy zostali wybrani w czasach PRL.

– Tymi, którzy orzekają obecnie, ale także tymi, którzy otrzymali stan spoczynku w wolnej Polsce? Czy zatem państwo polskie powinno im przestać wypłacać stan spoczynku? – pytał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Próby paraliżowania wymiaru sprawiedliwości ma na dobre zablokować projekt nowych przepisów – zapowiedział Sebastian Kaleta.

– Będziemy chronić polski porządek prawny. Będziemy gwarantować to, że Polacy będą czekali na wyroki, a nie na to, że sędziowie się między sobą kłócą, kto jest sędzią – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Sędziowie nie będą mogli podważać prawidłowego wyboru innych sędziów. Zabronione będą wszelkie działania o charakterze politycznym. Sędziowie będą musieli się przyznać do jakich partii i stowarzyszeń należeli przed objęciem stanowiska, także ich działalność w internecie ma być jawna.

Te przepisy są potrzebne – wskazał dr Piotr Gawryszczak.

– Już nie będzie takiego działania obstrukcyjnego ze strony pewniej części sędziów. Być może powróci normalność w zachowaniach sędziów, którzy mają sądzić, rozstrzygać sprawy ludzi, a nie zastanawiać się, czy sędzia X jest upoważniony do tego, żeby orzekał – zaznaczył politolog.

Projektem już interesuje się Komisja Europejska, mimo że ma kompetencję do badania tylko istniejącego już prawa.

– Komisja przeanalizuje te propozycje, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zgodność z prawem Unii Europejskiej dotyczącym niezależności sędziowskiej – oświadczył Christian Wigand, rzecznik KE.

Z działań Brukseli cieszy się liberalno-lewicowa opozycja.

– Komisja Europejska i inne instytucje unijne nie dadzą sobie mydlić oczu – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Platformy Obywatelskiej.

Blokadę przepisów w Senacie już zapowiada jego marszałek Tomasz Grodzki.

– Jeżeli ustawa trafi w kształcie tak drastycznym do Senatu, to czeka nas gigantyczne zadanie, aby ją zmodyfikować albo odrzucić – oznajmił w radiu Zet marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Nowe rozwiązania popiera prezydent Andrzej Duda, który przypomina, że sędziowie nie mogą uczestniczyć w bieżącej polityce. W innym wypadku nie będą bezstronni na sali sądowej.

– Jak widzimy, zwłaszcza w ostatnich miesiącach czy kilku latach, bardzo źle jest z tym u nas. Jeżeli mówimy o bezstronności politycznej sędziów, to niestety, ale w Polsce jest to sytuacja, która wymaga bardzo głębokiej analizy i bardzo głębokiej naprawy. Ubolewam nad tym ogromnie wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że przepisy, które będą jasno określały czego sędziowie nie powinni robić, są bardzo potrzebne. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Niemczech i we Francji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl