Szef resortu sprawiedliwości zapowiada odwołanie prezesów krakowskich sądów

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział odwołanie prezesów krakowskich sądów. Sprawa ma związek z działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które zatrzymało dziesięć kolejnych osób w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

Zatrzymani to m.in. byli i obecni dyrektorzy sądów apelacyjnych z Krakowa i Wrocławia. [czytaj więcej] 

Na antenie Polskiego Radia minister Zbigniew Ziobro potwierdził, że we wspomnianej sprawie trwa obszerne śledztwo Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

– Wytworzył się rzeczywiście układ, który żerował na polskim sądownictwie. Mam ludzi, którzy dysponowali polskim majątkiem, wykorzystywali go do celów nie mających nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości, ale poprzez tworzenie fałszywych pretekstów wyprowadzali ogromne ilości pieniędzy. Dotyczy to dziesiątków milionów złotych. To śledztwo jest rozwojowe. Niestety, ten obszar patologii w polskim sądownictwie dotykał nie tylko wysokiej administracji sądowej, która była nadzorowana przez prezesów sądów – m.in. z tego powodu też i dzisiaj. Otóż to wszystko prowadziło do narastającej patologii bezkarności w sferze Temidy i dlatego potrzebne jest uzdrowienie – mówił szef resortu sprawiedliwości.

Już wcześniej – w tym samym śledztwie dotyczącym korupcji – szesnastu podejrzanym przedstawiono zarzuty przywłaszczenia blisko 21 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Są wśród nich m.in. były prezes tego Sądu, dwóch dyrektorów, główni księgowi i specjaliści, były zastępca dyrektora z resortu sprawiedliwości oraz biznesmeni.

CBA szacuje, że straty spowodowane przez zorganizowaną grupę przestępczą działającą w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie poprzez wyłudzenia za fikcyjne usługi mogą sięgać ponad 35 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl