Sławomir D. ukarany grzywną w wys. 300 zł za próbę spalenia „kukły” z wizerunkiem o. dr. Tadeusza Rydzyka

Sławomir D. został ukarany grzywną w wys. 300 zł za próbę spalenia „kukły” z wizerunkiem o. dr. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja. Sąd Rejonowy w Toruniu uznał oskarżonego winnym nieostrożnego obchodzenia się z materiałami łatwopalnymi. Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawa dotyczyła wydarzeń z maja ub.r. Sławomir D. przed siedzibą Radia Maryja polał benzyną „kukłę” z podobizną dyrektora rozgłośni, którą następnie zamierzał podpalić. Akcję uniemożliwili mu jednak funkcjonariusze straży pożarnej i policji.

Sławomir D. podkreślał, że przygotowana przez niego „manifestacja” nie stwarzała zagrożenia. Jego stanowiska nie podzielili jednak m.in.: biegli powołani przez sąd.

Kara jest adekwatna do zawinienia i ma być wystarczającym ostrzeżeniem na przyszłość – argumentował dziś sędzia Krzysztof Dąbkiewicz.

– Odpowiedzialność za tego typu wykroczenie ponosi osoba, która m.in. nieostrożnie obchodzi się z materiałami łatwo zapalnymi. Przepis ten penalizuje samo nieostrożne zachowanie w postępowaniu z tego rodzaju materiałami, co oznacza, że dla odpowiedzialności sprawcy nie jest wymagane stwierdzenie czy jego zachowanie wywołało stan konkretnego niebezpieczeństwa, które by zagrażało życiu czy też zdrowiu ludzi lub mieniu. Wykroczenie to jest wykroczeniem z narażenia abstrakcyjnego i należy do czynów formalnych, jeżeli chodzi o tę konstrukcję prawną. Innymi słowy jest ono już dokonane z chwilą nieostrożnego obchodzenia się z materiałami łatwo zapalnymi – powiedział sędzia Krzysztof Dąbkiewicz.

Sam oskarżony nie stawił się na ogłoszeniu wyroku. Jego obrońca mec. Jakub Biłas zapowiedział jednak, że decyzja w sprawie apelacji zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku sądu.

Sławomir D. w grudniu 2016 r. w Warszawie podpalił także „kukłę” z wizerunkiem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl