fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Program „Mieszkanie dla Młodych” nie zostanie przedłużony

Obowiązujący do końca 2018 roku program Mieszkanie dla Młodych nie zostanie przedłużony – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Jednak w zamian, ministerstwo zapowiada nowy projekt programu wsparcia mieszkaniowego.

We wrześniu 2015 roku weszła w życie nowelizacja dotycząca „Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki niej dofinansowanie objęło rynek wtórny oraz zwiększono dopłaty dla rodzin z dziećmi. 20 procent dla małżeństw z dwójką oraz do 30 procent dla rodzin z trójką lub więcej dzieci. To, jak podkreśla resort budownictwa, przyczyniło się to do dużego wzrostu zainteresowania programem „Mieszkanie dla Młodych”.

– Od września można było składać wnioski w rozszerzonym programie. Niewątpliwie był to jeden z elementów – rozszerzenie rynku wtórnego – powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Mimo nowelizacji obecny rząd krytykowany jest za próbę ograniczenia lub wygaszenia programu.

– Program mieszkanie dla młodych jest realizowany dokładnie według założeń poprzedniego rządu. Wszystkie założenia, które zostały zrealizowane nadal są realizowane. Nie ma tu żadnego wygaszania ani żadnego ograniczenia tego programu – powiedział Kazimierz Smoliński.

Mimo zakończenia programu „Mieszkanie dla Młodych” do końca 2018 roku resort budownictwa zapewnił, że polskie rodziny nie pozostaną bez możliwości pozyskania środków na własne mieszkanie.

Obecnie ministerstwo pracuje na Narodowym Programem Budowy Mieszkań, który zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz powstanie oszczędnościowych kas budowlanych. W najbliższym czasie ministerstwo infrastruktury i budownictwa przedstawi projekt ustawy o kasach.

 

TV Trwam News

 

drukuj