fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków na MdM

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w programie „Mieszkanie dla młodych” na ten rok.  Tegoroczny limit w programie MdM wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowane jest już 95 proc.

1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych, która znacząco wpłynęła na popularność programu. Dzięki noweli dofinansowaniem objęto mieszkania z rynku wtórnego i zostały zwiększone dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci. Zniesiono też limit wiekowy dla rodziców oraz osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci.

Poseł Gabriela Masłowska z sejmowej Komisji Finansów Publicznych mówi, że dopiero po nowelizacji, o którą zabiegało Prawo i Sprawiedliwość program MdM zaczął spełniać swoje funkcje.

– Dopiero bardziej wnikliwa ocena sytuacji, poszerzenie o dofinansowanie do zakupów mieszkań na rynku wtórnym, umożliwiło szerszy dostęp do tego wsparcia; spłaty udziału w spłacie kredytu z odsetkami ze środków publicznych. Rodziny potrzebujące – o niższych dochodach – częściej kupują mieszkania tańsze – a takie są właśnie na rynku wtórnym, może w nieco niższym standardzie a jednak bardziej dostępne. O tym, że ta zmiana była dobra świadczy wykorzystanie praktycznie zarezerwowanej kwoty na ten rok – zwraca uwagę poseł Gabriela Masłowska.

Program MdM będzie obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r. Rząd nie zakłada jego wydłużenia. Ma przedstawić inne rozwiązania dotyczące wsparcia na rynku mieszkaniowym.

RIRM

drukuj