fot. flickr.com

Rynek wtórny w programie Mieszkanie dla Młodych

We wrześniu wejdzie w życie nowela programu Mieszkanie dla Młodych, która umożliwi zakup mieszkania z rynku wtórnego. Dotychczas rząd dopłacał jedynie do nowych lokali. Te były jednak budowane zazwyczaj w większych miastach.

Zmiany będą dotyczyły także wysokości dopłat. Małżeństwo z dwójką dzieci otrzyma dopłatę w wysokości 20 proc., z trójką 30 proc.

Anna Milewska, ekspert z kancelarii gospodarczej zauważa, że mimo programu, który funkcjonuje od początku ubiegłego roku stosunkowo duża część społeczeństwa jest zmuszona do najmu mieszkania. Powodem jest przede wszystkim brak zdolności kredytowej.

Nie myślę tu o mieszkaniu rzędu 100 m.kw  tylko o takim powiedziałabym w przedziale 50-60 m.kw, a więc zaspokajające takie minimum 2-3 osobowej rodziny. Na dzień dzisiejszy zrealizowanie potrzeb mieszkaniowych obywateli nie jest na poziomie zadowalającym. Należy, więc nadal szukać i wdrażać takie rozwiązania, które umożliwią ludziom posiadanie własnego mieszkania. W Polsce nie ma jeszcze takiej tendencji, która oczywiście jest w różnych krajach na zachodzie, że normą jest wynajmowanie – zaznacza Anna Milewska.

Na tysiąc mieszkańców w Polsce przypada 364 mieszkań; średnia unijna to ponad 400 lokalów. Do tej pory w ramach programu MDM zakupiono 27 tys. lokali.

RIRM

drukuj