fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Program 500 plus osłabi emigrację młodych

Blisko 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód a około 1,5 mln jest na to gotowych. Tak wynika z raportu firmy Work Service pt. „Migracje zarobkowe Polaków”. Według badania wyjechać chcą głównie ludzie młodzi do 35 roku życia, przeważnie ze wschodu naszego kraju, z mniejszych miast i gorzej wykształceni.

78 proc. respondentów jako powód wskazuje wyższe zarobki, natomiast prawie 59 proc. poszukuje wyższego standardu  życia.

Robert Chrząstek, demograf, podkreśla, że odpływ ludzi młodych za granicę jest niekorzystny nie tylko dla polskiej demografii, ale również dla gospodarki i rynku pracy. Zauważa, że rząd podjął już działania, które osłabi ten trend.

– Są to osoby będące w wieku prokreacyjnym, zakładają swoje rodziny, wyjeżdżają z Polski i ich dzieci rodzą się później za granicami naszej ojczyzny. Być może decyzja o wyjeździe z kraju jest podyktowana w jakimś stopniu tym, że wsparcie socjalne jest usytuowane na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce. Jednak, dziś w Polsce mamy „Program 500 plus”, który w pewien sposób będzie osłabiał ten trend wyjazdowy, aczkolwiek jest zdecydowanie niekorzystny syndrom, jeśli chodzi o wyjazdy młodych osób z Polski. Nie tylko dlatego, że nie będzie dzieci, które będą zastępowały  następne pokolenia w Polsce, ale także  z powodu popytu, który zostanie obniżony – mówi Robert Chrząstek.

Badanie na zlecenie Work Service przeprowadził ośrodek Millward Brown między 4 a 6 marca na reprezentatywnej próbie 671 osób.

RIRM

drukuj