fot. Paweł Palembas

Prognoza pogody na 16 i 17 września

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia oraz Bałkany będą pod wpływem wyżu. Pozostałe obszary kontynentu znajdą się pod wpływem rozległego niżu z rejonu Wysp Brytyjskich i Bretonii. Polska będzie na skraju wyżej wspomnianego niżu. Z południa zacznie napływać powietrze zwrotnikowe.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie ulegało wahaniom.

W środę przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane, tylko miejscami duże. Na wschodzie, a zwłaszcza na północnym wschodzie, gdzieniegdzie przelotne opady deszczu.

Temperatura maksymalna od 20, 22 st. na wybrzeżu, do około 26 st. w centrum i 30 st. miejscami w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, a w rejonach podgórskich Karpat okresami dość silny, południowo-wschodni i południowy. W Karpatach halny, wiatr w porywach do 80 km/h, a wysoko w Tatrach do 120 km/h.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północnym zachodzie lokalnie duże i tam mogą się pojawić niewielkie opady deszczu. W północnej i centralnej części kraju silne zamglenia, a nad ranem także miejscami mgły, ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od 15 do 19 st., tylko w kotlinach Sudeckich miejscami 13, 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat okresowo dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-wschodni i południowy. W Karpatach nadal halny, wysoko w Tatrach wiatr w  porywach do 130 km/h.

W czwartek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenia małe i umiarkowane, tylko na zachodzie wzrastające do dużego aż do wystąpienia tam opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 26 do 30 st., tylko na północnym zachodzie chłodniej, miejscami 24, 25 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, z kierunków południowych. Na południu kraju, a zwłaszcza w Karpatach wiatr okresowo dość silny, porywisty. W Beskidach możliwe porywy do 100 km/h, a Tatrach przejściowo nawet do 130 km/h.

W Warszawie w środę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 27 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. W czwartek zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 29 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

PAP/RIRM

drukuj