fot. flickr.com

Poniedziałek Wielkanocny w Polsce będzie deszczowy

Jak informuje IMGW, Europa południowo-wschodnia oraz częściowo zachodnia będzie w zasięgu wyżów z centrami w rejonie Grecji i Szkocji. Pozostały obszar kontynentu będzie pod wpływem niżów z ośrodkami nad Finlandią i Półwyspem Iberyjskim. Niżom tym towarzyszyć będą strefy frontów atmosferycznych.

Polska będzie w zasięgu zatoki związanej z niżem znad Finlandii, w strefie przemieszczającego się z północy na południe kraju, chłodnego frontu atmosferycznego. Przed frontem będzie zalegała ciepła polarna morska masa powietrza, za frontem z północy napłynie znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek w północnej połowie kraju i na zachodzie początkowo zachmurzenie duże i opady deszczu, po południu większe rozpogodzenia, wieczorem miejscami opady deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu lub krupy śnieżnej. Na wybrzeżu możliwe również burze. W południowej połowie kraju, a także na wschodzie początkowo pogodnie, po południu wzrost zachmurzenia do dużego z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie możliwe również burze z gradem. Najwyższa prognozowana suma opadów na południu kraju do 15 mm, lokalnie w Małopolsce i na Podkarpaciu do 20 mm. W górach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach do 15 cm. Temperatura maksymalna od 7 st. C nad morzem, ok. 15 st. C w centrum do 21 st. C na południu kraju. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach nad morzem i w czasie burz do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni, na Podkarpaciu południowo-zachodni. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Miejscami słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu lub krupy śnieżnej. Na południowym wschodzie kraju początkowo możliwe burze i tam prognozowana suma opadów do 15 mm. W górach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach i Bieszczadach do 10 cm. Temperatura minimalna od -3 st. C wschodzie, na Podhalu i w miejscowościach podgórskich Sudetów, ok. -1 st. C w centrum; najcieplej nad morzem do 4 st. C; w miejscowościach podgórskich Karpat ok. -5 st. C. Po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem miejscami może być ślisko. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Początkowo nad morzem wiatr w porywach do 80 km/h, a na południu i w rejonie burz do 60 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl