Wiara w Zmartwychwstałego daje nam nadzieję

Księża biskupi zachęcają nas abyśmy spojrzeli na epidemię kornowirusa w świetle prawdy o Zmartwychwstaniu Jezusa. To właśnie fakt zmartwychwstania naszego Zbawiciela jest źródłem nadziei w tych trudnych czasach. 

Te święta Wielkiej Nocy ze względu na epidemię koronawirusa mają szczególny wymiar. Warto jednak abyśmy spojrzeli na ten czas z perspektywy wiary – wskazywał w Wielkanocnym orędziu ks. abp Stanisław Gądecki.

– Życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wielu z nas tęskni za Eucharystią, czuje niedosyt wspólnotowych liturgii – zauważył ks. abp Andrzej Dzięga.

– Ogromna liczba osób doskonale zdaje sobie sprawę, że transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe, chociaż są wielką pomocą, to przecież nie zastąpią żywej obecności w świętej liturgii, i nie taka jest ich rola. Sięgamy do tych pomocniczych narzędzi, aby się karmić słowem Pana, aby czuć chociaż trochę wspólnotę Kościoła – akcentował metropolita szczecińsko-kamieński.

Ten czas, jak mówił ks. bp Romuald Kamiński, może nam pomóc zrozumieć, jak cennymi darami obdarza nas Chrystus.

– Kiedy przyjdą normalne dni, zaistnieje normalna sytuacja, wróćmy pamięcią do tych przeżyć, do tych tęsknot i to, co dzisiaj jest tęsknotą, pragnieniem niech potem stanie się rzeczywistością – mówił ordynariusz warszawsko-praski.

Pamiętajmy, że niezależnie od okoliczności Polska zawsze była wierna Bogu – przypominał ks. bp Antoni Długosz.

– Niczym nowy groźny wirus szerzy się w Europie bezbożnictwo. Słabnie wiara i miłość do Boga, Kościoła i człowieka. Brak poszanowania życia ludzkiego i religijnych przekonań – akcentował biskup pomocniczy senior archidiecezji.

Ważna jest także postawa zawierzenia Bogu.

– Zawierzmy siebie, swoje problemy. Zawierzmy całą rodzinę i trudną sytuację w naszej ojczyźnie, Europie i świecie. Prośmy Go, aby oddalił pandemię koronawirusa – mówił ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Jezus przychodzi do nas w tym trudnym czasie tak, jak do zalęknionych apostołów i mówi: „Nie lękajcie się” – podkreślał ks. kard. Kazimierz Nycz.

– W tym czasie, niekiedy natarczywie, ludzi stawiają pytania: „Gdzie jest Pan Bóg, gdzie jest Jezus Miłosierny? Czasami idą dalej i pytają: „Dlaczego nas karzesz Panie Boże, czyżby się skończyła Twoja cierpliwość na nasze grzechy i przewrotności? – akcentował metropolita warszawski.

Te pytania wynikają z ludzkiej bezradności, lęków, obaw, a niekiedy ze strachu przed śmiercią.

– Zmartwychwstały Pan o nas nie zapomniał. On jest pośród nas – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

Cierpiący świat potrzebuje dziś nadziei – wskazywał ks. abp Wojciech Polak.

– Oczekujemy, że te paschalne święta odrodzą w nas nadzieję, że pozwolą spojrzeć z nadzieją w przyszłość, że nas podźwigną i pomogą nam powstać – podkreślał Prymas Polski.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przypomina nam także o wielkim zadaniu, które spoczywa na każdym chrześcijaninie – wskazywał ks. abp Marek Jędraszewski.

– By głosił, zawsze i wszędzie, radosne orędzie o zwycięskim Chrystusie – przypomniał metropolita krakowski.

Głosić i dawać świadectwo.

– Świadectwo to jest głoszenie sobą, to jest głoszenie czynem. Świadectwo to jest głoszenie postawą – mówił ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

W tym trudnym czasie epidemii wielu z nas dało to świadectwo. Zagrożenia i cierpienia wyzwoliły w nas wiele dobra, przyjaznych uczuć i gestów.

– Podtrzymujmy to dobro. Nie szczędźmy sobie życzliwości, wznośmy się ponad wszelkie jałowe i niepotrzebne podziały – apelował ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Wiele osób ze względu na obowiązki zawodowe nie może świętować w swoich wspólnotach rodzinnych, to m.in. lekarze i pielęgniarki.

– To przecież oni dzisiaj pomagają ciepiącemu Chrystusowi, który cierpi w każdym zagrożonym życiu, w każdym człowieku – wskazał ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Ks. abp Wiktor Skworc zachęcał abyśmy pamiętali o nich w swoich modlitwach.

Pamiętajmy także o naszych kapłanach. Wielu z nich w czasie epidemii pełni gorliwą posługę. Dziś także kapłani w wielu miejscach wyszli na ulicę z Najświętszym Sakramentem. Tak było m.in. w parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl