Hiszpanie poznali polskie tradycje na wielkanocnych warsztatach w Avilii

Na karmelitańskim Uniwersytecie Mistyki w Avili odbyły się wielkanocne warsztaty dla Hiszpanów. W organizację wydarzenia zaangażowało się polonijne stowarzyszenie „Casa de Capérnico”. Uczestnicy tworzyli m.in. wiosenne ozdoby oraz malowali pisanki.

Na Uniwersytecie Mistyki w Avili odbyły się polskie warsztaty wielkanocne.

Starsi i młodzi Hiszpanie uczyli się m.in. jak malować pisanki. W tym roku te zajęcia cieszą się bardzo dużym powodzeniem – wskazywał o. Jerzy Nawojowski OCD, sekretarz i wykładowca uniwersytetu.

– Ostatnie warsztaty były tak liczne, że musieliśmy ograniczyć ilość osób, które mogą brać udział. W tym roku ograniczyliśmy ilość osób do stu. Przygotowaliśmy zaproszenia, które rozeszły się w tydzień – sami jesteśmy tym zdziwieni. (…) W tym roku uczestnicy robią trzy rzeczy – malują jajka, budują małe palemki oraz wycinają małego motyla z kolorowego papieru. Te warsztaty robimy dwa razy do roku – na Wielkanoc oraz Boże Narodzenie – powiedział o. Jerzy Nawojowski OCD.

Jak podkreśliła Jolanta Grześków, prezes stowarzyszenia „Casa de Copérnico”, polskie tradycje podobają się Hiszpanom.

– Moja koleżanka opowiedziała nam, że jej córka w szkole miała napisać wypracowanie o tradycjach świątecznych w Hiszpanii oraz innym kraju. Napisała o tradycjach hiszpańskich, ale napisała również, że podoba się jej malowanie i dekorowanie jajek, tak jak robią to Polacy. (…) Dla nas to jest wynagrodzenie za to, co robimy – mówiła Jolanta Grześków.

Warsztaty polonijne weszły już na stałe do miejskiego kalendarza i cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Avili.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl