Prof. Zaradkiewicz: Trybunał Konstytucyjny wróci do normalnej pracy

W programie „Gość poranka” na antenie TVP Info prof. Kamil Zaradkiewicz podkreślił, że wraz z końcem kadencji prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prof. Rzeplińskiego, i po podpisaniu przez prezydenta trzech ustaw dotyczących TK zakończy się kryzys konstytucyjny w Polsce, a Trybunał wróci na normalnej pracy.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermens powiedział podczas wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim, że jest zagrożenie, iż kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce pogłębi się po przyjęciu nowych ustaw w sprawie TK. Zdaniem prof. Kamila Zaradkiewicza, będzie wręcz przeciwnie.

Kryzys wokół Trybunału nie pogłębi się po przyjęciu nowych ustaw. Właśnie obserwujemy koniec kryzysu konstytucyjnego. Wraz z uchwaleniem przez Sejm trzech ustaw, które za chwilę trafią na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, jest szansa, że ten kryzys ostatecznie się zakończy. Będzie to skutkowało tym, że Trybunał wróci do normalnej pracy – wskazał specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny przez ostatni rok nie był sparaliżowany. Mógł on normalnie funkcjonować, jednak często robił to niezgodnie z prawem, np. wydając orzeczenia, które będą wymagały naprawy w przyszłości. Są to na tyle wadliwe orzeczenia, że Trybunał już w normalnym i pełnym składzie będzie musiał wydać je ponownie w sposób niewadliwy – powiedział prof. Kamil Zaradkiewicz i dodał, że właśnie tego wszyscy oczekują.

Nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego został dr hab. Michał Warciński i nie ma możliwości, żeby nie został dopuszczony do orzekania – zaznaczył prof. Kamil Zaradkiewicz.

Wcześniej prezes Rzepliński bezprawnie nie dopuszczał do orzekania trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji, mówiąc, że te trzy miejsca są zajęte przez osoby wybrane wcześniej. To oczywiście było nie prawdą. W przypadku Michała Warcińskiego nie ulega wątpliwości, że Sejm wybrał osobę na miejsce, na które mógł i powinien wybrać, czyli na miejsce prezesa Rzeplińskiego – wskazał konstytucjonalista.

Prof. Zaradkiewicz odniósł się również do słów prof. Rzeplińskiego, który stwierdził, że nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego zostanie wiceprezes TK Stanisław Biernat.

Nie wiem, na jakiej podstawie prezes Rzepliński formułuje taki wniosek. Nowe przepisy przewidują funkcję sędziego pełniącego obowiązki prezesa. Ma to zapobiec paraliżowi Trybunału. Ani Konstytucja, ani ustawy nie przewidują natomiast automatyzmu przejęcia funkcji prezesa przez wiceprezesa – wskazał.

Niestety przyzwyczailiśmy się do tego, że prezes Rzepliński wydaje orzeczenia jeszcze przed uchwaleniem ustaw m.in. występując w parlamencie. Ten etap niebawem będziemy mieli już za sobą – podkreślił prof. Kamil Zaradkiewicz i dodał, że przywróci to powagę sądu konstytucyjnego, ponieważ prezes Rzepliński wielokrotnie pokazywał, że funkcja jaką sprawował zdecydowanie go przerosła.

RIRM

drukuj