fot. Tomasz Strąg

Prof. Szeremietiew: W pewnym wymiarze Powstanie Warszawskie było zwycięstwem

Warszawa – jako jedno z dwóch polskich miast – została odznaczona Orderem Wojennym Virtutti Militari – przypomniał na antenie TV Trwam dr hab. nauk wojskowych, prof. Akademii Obrony Narodowej Romuald Szeremietiew.

W „Rozmowach niedokończonych” z prowadzącym o. Dariuszem Dyrkiem CSsR, prof. Romuald Szeremietiew rozmawiał na temat: „Zwycięstwa warszawskie i ich konsekwencje dla przyszłości Polski”.

Ekspert zwrócił uwagę na wyjątkowe wyróżnienie walczącej Warszawy na tle innych polskich miast.

Taką wyjątkową sytuacją, którą mamy, jeżeli idzie o Warszawę, jest to, że została ona odznaczona Orderem Wojennym Virtutti Militari. Są dwa miasta polskie, które mają takie odznaczenie. Jednym z nich jest Lwów, który przed wojną został odznaczony Virtutti Militari (…), a drugim miastem jest stolica Polski – Warszawa. Dewizą związaną z tym orderem jest „Semper invicta” – „Zawsze niezwyciężona” – powiedział były wiceminister obrony narodowej.

W środowych „Rozmowach niedokończonych” gość TV Trwam odniósł się m.in. do Bitwy Warszawskiej i Powstania Warszawskiego. Profesor zwrócił uwagę na pewną zależność łączącą te dwa historyczne wydarzenia. Jak zauważył, miały one istotne znaczenie dla przyszłych losów całej Europy.

Skutek decyzji o powstaniu był inny, trudno było go wtedy przewidzieć w 1944 roku. Ale ten skutek zmaterializował się w ten sposób, że Sowietom nie udało się opanować całych Niemiec. Nie udało im się to, kiedy chcieli to uczynić, w 1920 roku – za sprawą Polski, za sprawą Bitwy Warszawskiej; i nie udało im się to w roku 1944-1945, znowu za sprawą Warszawy, za sprawą Powstania Warszawskiego. I w tym sensie mówię o zwycięstwie, ponieważ w wymiarze strategicznym ma to taki właśnie charakter – wskazał prof. Romuald Szeremietiew.

Całość środowych „Rozmów niedokończonych” można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj