fot. PAP/Paweł Supernak

Prof. M. Ryba: Trzecia Droga jest tylko iluzją lekarstwa na wojnę polsko-polską

Trzecia Droga jest tylko iluzją lekarstwa na to, co Polaków męczy, czyli wojnę polsko-polską. Próbowano używać tego placebo, ale choroba nas toczy jeszcze bardziej niż wcześniej. W każdej dziedzinie łamane jest prawo, więc jakim lekarstwem jest Trzecia Droga? Żadnym – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba, historyk i komentator polityczny.

Koalicja 15 października zaczyna się chwiać. Jest to coraz bardziej zauważalne, szczególnie w przypadku Trzeciej Drogi. Tę sytuację próbuje wykorzystywać Prawo i Sprawiedliwość, które upatruje w Polskim Stronnictwie Ludowym potencjalnego koalicjanta. [czytaj więcej] [więcej]

– Cały ten rząd wewnętrznie jest mocno niespójny i jest coraz większe niezadowolenie. Widać, że Platforma połyka swoje przystawki, natomiast one będą się w jakiś sposób ratować. Czy możliwa jest inna koalicja w tej konstelacji? Raczej mało prawdopodobne, bo nie chodzi o to, że „do tanga trzeba dwojga”, czyli PSL-u i PiS-u, ale przynajmniej trojga, bo jeszcze musiałaby być Konfederacja i paru innych posłów. (…) Natomiast te oferty (…) są chyba kreślone na przyszłość, bo kto wie, czy nie doczekamy się przyspieszonych wyborów, jak tak dalej pójdzie – mówił prof. Mieczysław Ryba.

Nawet jeśli tak się nie stanie, to – jak stwierdził rozmówca Radia Maryja – 3,5 roku dzielące nas od ustawowego terminu wyborów parlamentarnych minie bardzo szybko i w związku z tym trzeba myśleć o innej konstelacji politycznej, jaka może pojawić się po nich w polskim Sejmie i Senacie.

– Rząd realnie z niczym sobie nie poradził. W tej chwili słyszymy, że wielkie statki z paliwem nie będą docierać do Gdańska, tylko do niemieckich portów, CPK jest w zawieszeniu, nad Odrą się nie pracuje. (…) Oprócz zgiełku antypisowskiego praktycznie wszystko trzeszczy, a to jest bardzo krótki czas, od kiedy ten rząd zaczął działać – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Zdaniem prof. Mieczysława Ryby wchodząca w skład koalicji rządzącej Trzecia Droga to „placebo polityczne”.

– Jest tylko iluzją lekarstwa na to, co Polaków męczy, czyli wojnę polsko-polską. (…) Próbowano używać tego placebo, ale choroba nas toczy jeszcze bardziej niż wcześniej. (…) W każdej dziedzinie łamane jest prawo, więc jakim lekarstwem jest Trzecia Droga? Żadnym. Oni, gdyby chcieli być „trzecią drogą”, gdyby chcieli mieć poważanie u Polaków, powinni na samym początku tego rządu blokować Tuska z jego szaleńczymi antypisowskimi pomysłami. Hołownia w życiu nie powinien się godzić na wygaszenie mandatów poszczególnych posłów (bo miał przecież orzeczenie sądu, mógł od tego się odciąć). Oni obaj z Kosiniakiem-Kamyszem powinni protestować przeciwko bezprawnemu przejęciu telewizji. Oczywiście powinni krytykować PiS, ale (…) rozpychać ten front, nie przybliżać okopów, gdzie się strzela bez pardonu. Kiedy to wszystko wekslowali, popierali, przestali być potrzebni w oczach elektoratu. Bo co to za „trzecia droga”, która staje w szeregach najbardziej agresywnej partii w Polsce? – ocenił komentator polityczny.

Wkrótce, bo już wiosną przyszłego roku, czekają nas kolejne wybory – tym razem prezydenckie. Prawo i Sprawiedliwość, aby wygrać, musi wystawić kandydata, który będzie miał mały elektorat negatywny (czyli wyborców, którzy zawsze będą głosować przeciwko niemu). Zdaniem prof. Mieczysława Ryby musi to być kandydat na tyle „miękki”, by nie zmobilizował elektoratu Trzeciej Drogi przeciwko sobie.

Całość rozmowy z prof. Mieczysławem Rybą jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl