fot. piotrowski.org.pl

Prof. M. Piotrowski: Stanowisko Unii Europejskiej ws. Jerozolimy musi być jasne

Stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Jerozolimy musi być jasne i powinno odwoływać się do stanowisk przedstawicieli obecnych tam religii – mówił na forum Parlamentu Europejskiego europoseł Mirosław Piotrowski. Dotychczas społeczność międzynarodowa nie uznawała Jerozolimy za stolicę Izraela. Zdanie zmieniły jednak Stany Zjednoczone.

Nadal trwa konflikt między Palestyną a Izraelem w sprawie Jerozolimy.  Po decyzji prezydenta USA uznającej Jerozolimę za stolicę Izraela, doszło tam w do zamieszek, w których zginęli ludzie.

– Niewątpliwe były to decyzje polityczne. Jerozolima jest świętym miastem trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Musimy brać pod uwagę stanowiska ich najwyższych przedstawicieli – mówił europoseł prof. Mirosław Piotrowski.

O utrzymanie szczególnego statusu Jerozolimy apelował Ojciec św. Franciszek tuż po decyzji Stanów Zjednoczonych.

– Kościół katolicki w tej kwestii nie zmienia swojego stanowiska od dziesięcioleci. Apelowali o to papieże, Paweł VI, a także Jan Paweł II, który wielokrotnie podkreślał potrzebę utrzymania międzynarodowego i ponadreligijnego statusu tego miasta – zaznaczył europoseł.

Dla dobra światowego pokoju takie stanowisko powinna podtrzymać również Unia Europejska.

– Powinna kontynuować swoje zaangażowanie na zasadzie pomocy i dialogu, w celu znalezienia rozwiązania akceptowanego przez strony konfliktu – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

Z powodu starć z izraelską armią zginęło około sześćdziesięciu Palestyńczyków, a prawie trzy tysiące zostało rannych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj