[TYLKO U NAS] A. Macierewicz ws. porozumienia nuklearnego z Iranem: Powinniśmy stanąć po stronie USA

W kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem sformułowano w Unii Europejskiej nową doktrynę państwa polskiego – teraz najwyższym prawem nie jest konstytucja, ale decyzja Komisji Europejskiej. Minister Czaputowicz powiedział: „Ponieważ KE tak zrobiła, to i my musimy tak zrobić” – wbrew naszym interesom, wbrew naszemu sojusznikowi – powiedział we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam były szef MON Antoni Macierewicz.

8 maja Donald Trump wycofał się z porozumienia nuklearnego z Iranem, wprowadzając tym samym sankcje na ten kraj. Pomimo tej decyzji Unia Europejska nadal będzie się trzymała porozumienia i nie nałoży żadnych sankcji na Iran. W ocenie Antoniego Macierewicza Polska powinna stanąć po stronie USA, a nie UE.

Mam wrażenie, że minister Czaputowicz w tej sprawie się już opowiedział jednoznacznie po stronie Unii Europejskiej. Zrobił to, formułując, jakby chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ale obie pieczenie są trudno konsumowalne. Jedna pieczeń, że my jako karne państwo Unii Europejskiej, jeżeli Komisja Europejska tak zdecydowała, to my się musimy temu podporządkować. To jest – przy okazji problemu geopolitycznego i moralnego – związane z bezpieczeństwem. Chodzi przecież o to, czy Iran ma mieć broń atomową, czy nie, bo to jest punktem odniesienia tego sporu. Przy okazji sformułowano nową doktrynę państwową państwa polskiego – teraz nie jest najwyższym prawem konstytucja, ale decyzja Komisji Europejskiej – zwrócił uwagę były szef MON.

Zauważmy, że to ma miejsce w dziedzinie, w której traktaty nie przewidują takiego uzależnienia – dodał.

Traktaty nie przewidują przecież konieczności podporządkowania się w polityce międzynarodowej decyzjom Komisji, a minister Czaputowicz powiedział: „Ponieważ KE tak zrobiła, to i my musimy tak zrobić” – wbrew naszym interesom, wbrew naszemu sojusznikowi. W tym samym momencie, kiedy USA bronią nas w sprawie Nord Stream II przed sojuszem niemiecko-rosyjskim, kiedy wspomagają polskie zbrojenia, kiedy jednoznacznie wypowiadają się ws. Rosji i flanki wschodniej NATO, kiedy zaczął się proces tworzenia stałych baz amerykańskich w Europie, to my mamy zadeklarować wrogość wobec Stanów Zjednoczonych i stanąć po stronie sojuszu kontynentalnego, który łączy Chiny, Rosję, Niemcy i Francję. To nie jest najlepszy pomysł – zaznaczył poseł PiS.

Jestem pewny i wierzę w to głęboko, że prezydent i premier nie uznają tego pomysłu – powiedział Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl