fot. PAP/Radek Pietruszka

Prof. M. Muszyński: Prezes TK nie ma prawa blokować sędziemu obowiązków

Prezes Trybunału Konstytucyjnego nie ma prawa blokować sędziemu wykonywania jego obowiązków – powiedział w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja prof. Mariusz Muszyński.

Jeden z trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w grudniu 2015 r. przez, Sejm, napisał po raz kolejny list do Andrzeja Rzeplińskiego.

Oczekuje „natychmiastowego” przydzielenia spraw i dołączenia do składu orzekających.

Prezes nie ma prawa blokować sędziego. To jest dokładnie to samo, jak marszałek powiedział do posłów opozycji: „Wprawdzie zostaliście wybrani, ale ja uważam, że nie będziecie wykonywać mandatu posła”. I zabrał im karty do głosowania. To jest taki sam absurd. To jest totalne bezprawie. Jestem powołany przez Sejm, złożyłem ślubowanie wobec prezydenta. Mam dekret sędziowski przyznany przez prezesa, tylko pracy nie mam – mówi profesor Mariusz Muszyński.

Także politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że nie ma żadnej podstawy prawnej, by prezes Trybunału nie dopuszczał do orzekania sędziów TK – Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego, którzy zostali wybrani przez obecny Sejm.

Prezes TK podtrzymuje natomiast, że nie może dopuścić do orzekania tych trzech sędziów. Podkreśla, że najpierw powinni zostać zaprzysiężeni trzej sędziowie wybrani przez poprzedni parlament. W jego ocenie ich wybór był zgodny z konstytucją.

RIRM

drukuj