fot. Katarzyna Cegielska

Prof. J. Szyszko: O likwidacji Ministerstwa Środowiska słyszałem jedynie w mediach

Istnienie Ministerstwa Środowiska jest niezbędne dla ochrony polskich lasów i naszych zasobów przyrodniczych – podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” szef tego resortu prof. Jan Szyszko. Polityk był pytany o ewentualną likwidację MŚ oraz przejęcie jego zadań przez resorty energii i rolnictwa.

W odpowiedzi minister Jan Szyszko zaznaczył, że takie informacje widzi tylko w mediach.

Oficjalnie nic mi na ten temat nie wiadomo – powiedział.

Na antenie Radia Maryja minister Jan Szyszko podkreślił z kolei, że likwidacja resortu byłaby błędem m.in. z punktu widzenia Puszczy Białowieskiej, którą Ministerstwo Środowiska próbuje ratować, obnażając krzywdę, którą Polsce zrobiono za czasów rządu PO-PSL.

Polityk zauważył też, że na likwidacji resortu środowiska najbardziej zależałoby opozycji. To jednak – w ocenie ministra Jana Szyszko – jest mało prawdopodobne w momencie, gdy rządzi PiS.

– Oczywiście, ten układ liberalny do tego dąży i to jest jego marzenie. Ja nie wierzę natomiast, by program PiS-u został w jakiś sposób zmieniony. Oczywiście, staramy się optymalizować swoje działania. Jest to jednak rząd niezwykle racjonalny i będziemy realizowali politykę, która była zarysowana w programie wyborczym. Nie ulega wątpliwości, że resort środowiska jest resortem, który posiada ogromne możliwości. W gruncie rzeczy zajmuje się ogromnymi zasobami. Te zasoby przyrodnicze, zarówno te pod ziemią i na ziemi, są ogromne. Jesteśmy unikatem w skali jednoczącej się Europy. Zainteresowanie tym jest bardzo mocne – zwrócił uwagę prof. Jan Szyszko.

Z informacji medialnych wynika, że PiS coraz poważniej rozważa likwidację Ministerstwa Środowiska. Media podają, że większość jego zadań przejęłoby Ministerstwo Energii, a nadzorem nad Lasami Państwowymi zająłby się minister rolnictwa.

Zdaniem ministra Jana Szyszko pójście w tym kierunku byłoby złe, ponieważ resorty te mają zupełnie odmienne cele i zadania, których nie da się zrealizować pod jednym szyldem.

RIRM

drukuj