Prof. Gersdorf udzieliła wywiadu dla CNN

Profesor Małgorzata Gersdorf udzieliła wywiadu CNN, w którym opowiedziała o swoim punkcie widzenia dotyczącym reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sędzia oceniła, że wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformy sądownictwa zagrażają demokracji w naszym kraju. Z jej słowami nie zgadzają się historycy. Wskazują na potrzebę lustracji w polskim sądownictwie i przypominają przypadek sędziego Józefa Iwulskiego.

Do rozmowy byłej prezes SN Małgorzaty Gersdorf z amerykańską telewizją doszło na terenie Sądu Najwyższego w Warszawie. Małgorzata Gersdorf atakowała reformę polskiego sądownictwa.

– Trójpodział władzy przez zwykłe ustawy jest zrujnowany. Władza ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego właściwie staje się władzą kontrolną nad sądami – powiedziała.

Jak mówiła, nadal uważa się za pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, gdyż według konstytucji jej kadencja kończy się w 2020 roku. Ale zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym sędzia Małgorzata Gersdorf jest już na emeryturze, gdyż ukończyła 65. rok życia. Jak podkreśla wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, sędzia powinna respektować stanowione prawo i nie przenosić sporu na arenę międzynarodową.

– Konstytucja mówi jednoznacznie o tym że, sędziom nie wolno prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z niezależnością sądów, niezawisłością sędziowską. Dotyczy to zarówno sędziego w stanie czynnym jaki  i sędziego który nie jest już sędzią w stanie czynnym i pani Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku – wskazał wiceminister.

Ale według byłej prezes rząd usuwa osoby niewygodne dla władzy.

– Myślę, że to jest wyeliminowanie ze środowiska sędziowskiego osób niezależnych politycznie – wskazała Małgorzata Gersdorf.

Na celowniku Prawa i Sprawiedliwości mają być sędziowie z przeszłością komunistyczną, których – zdaniem Małgorzaty Gersdorf – w Sądzie Najwyższym nie ma. Nie zostaliby przyjęci w struktury sądu w latach 90-tych, gdy sąd był rekonstytuowany. To jednak nieprawda, a przykładem jest sędzia i były prezes Sądu Najwyższego Józef Iwulski – mówi poseł Kukiz’15 Józef Brynkus.

– Są tam sędziowie, choćby sędzia Iwulski, którzy w czasie stanu wojennego i bezpośrednio po czasie stanu wojennego wydawali wyroki –  podkreśla Józef Brynkus.

Według Instytutu Pamięci Narodowej Józef Iwulski był oficerem Ludowego Wojska Polskiego i szkolonym żołnierzem Wojskowej Służby Wewnętrznej. W 1982 roku jako sędzia sądu wojskowego był w składzie orzekającym, który skazał działaczy opozycji niepodległościowej. W karcie żołnierza LWP WSW wpisano, że Józef Iwulski przeszedł do pracy w Sądzie Najwyższym.

Historyk profesor Jan Żaryn zauważa, że problemem są krzywdzące orzeczenia sędziów, którzy wsparli działania reżimu Jaruzelskiego.

– Dni 13-17 grudnia to nie jest czas obowiązywania dekretu o stanie wojennym, a wielu, wielu działaczy „Solidarności” podejmujących strajk 14, 15, 16 grudnia stawali się ofiarami psuedopraworządności – powiedział prof. Jan Żaryn.

Sędziowie wypełniają formularze lustracyjne, w których nie zawsze przyznają się do swojej przeszłości.  Prawdziwej lustracji w polskich sądach nie było – wskazał były więzień polityczny stanu wojennego Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”.

– Sądownictwo powinno być rozliczone, sądownictwo powinno być oczyszczone. Każdy, kto wydawał wyroki w stanie wojennym, powinien odejść z polskiego wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył Czesław Nowak.

Amerykańska stacja CNN, która przeprowadziła wywiad z Małgorzatą Gersdorf, zauważa jednocześnie, że polski rząd Zjednoczonej Prawicy cieszy się dużym poparcie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl