fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prof. dr hab. inż. J. Kawecki w 20. rocznicę działalności TV Trwam: Najpierw należy podziękować Panu Bogu i Matce Bożej, która jest opiekunką całej struktury wyrosłej w klimacie Radia Maryja

Każda okrągła rocznica jest okazją do gratulowania, podziękowania tym, którzy wypełniają tę służbę. Jeśli chodzi o podziękowania i gratulacje, to najpierw należy podziękować Panu Bogu i Matce Bożej, która jest opiekunką całej tej struktury wyrosłej w klimacie Radia Maryja (…). Wielkie zdziwienie odczuwałem, kiedy 7 grudnia 2002 roku byliśmy w Toruniu na rocznicy Radia Maryja, Ojciec Dyrektor w swoim słowie na koniec wszystkich zaskoczył. Oznajmił wtedy, że dzień wcześniej, czyli 6 grudnia, został złożony w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wniosek o koncesję dla telewizji. Po chwili były oklaski, wszyscy się radowali, ale jednocześnie także zastanawiali się, czy jesteśmy do tego przygotowani. Trzeba było wielkiej i niezachwianej pewności ojca Tadeusza Rydzyka, żeby powstało następne dzieło – mówił prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przewodniczący zespołu wspierania Radia Maryja, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Telewizja Trwam świętuje 20 lat swojej działalności. Stacja rozpoczęła nadawanie 10 czerwca 2003 roku. Początkowo widzowie mogli oglądać telewizję tylko za pośrednictwem kanałów satelitarnych. Z czasem po wielkiej walce TV Trwam zyskała miejsce na multipleksie.

Każda okrągła rocznica jest okazją do gratulowania, podziękowania tym, którzy wypełniają tę służbę. Jeśli chodzi o podziękowania i gratulacje, to najpierw należy podziękować Panu Bogu i Matce Bożej, która jest opiekunką całej tej struktury wyrosłej w klimacie Radia Maryja (…). Na początku moja opinia była negatywna, widząc wcześniej, z jakimi trudnościami uruchamiane było i potem działało Radio Maryja. Wielkie zdziwienie odczuwałem, kiedy 7 grudnia 2002 roku byliśmy w Toruniu na rocznicy Radia Maryja, Ojciec Dyrektor w swoim słowie na koniec wszystkich zaskoczył. Oznajmił wtedy, że dzień wcześniej, czyli 6 grudnia, został złożony w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wniosek o koncesję dla telewizji. Po chwili były oklaski, wszyscy się radowali, ale jednocześnie także zastanawiali się, czy jesteśmy do tego przygotowani. Trzeba było wielkiej i niezachwianej pewności ojca Tadeusza Rydzyka, żeby powstało następne dzieło, gdy wiele nieprzyjemnych słów padało o Radiu Maryja. Ta niezachwiana pewność Ojca Dyrektora powodowała, że coraz bardziej byliśmy niezachwiani, że to można zrobić – powiedział prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki.

Na początku działalności TV Trwam nie miała zbyt dużego zasięgu i nie wszyscy usługodawcy rozprowadzający telewizję mieli ją w swojej ofercie. Z czasem jednak ludzie zaczęli domagać się wprowadzenia TV Trwam w pakiet podstawowych kanałów telewizyjnych, za które płacą.

Pamiętam, że niektórzy, w tym moja mama, sprzeciwiali się, że rozprowadzający telewizję nie miał w ofercie TV Trwam. Ona powiedziała, że rezygnuje z ich usług, wypisała się i zrezygnowała z umowy. Wtedy nie odbierała programów kablowych wcale. Po roku rozprowadzający telewizję wystąpił do mamy, żeby została ich odbiorcą za symboliczną złotówkę, ponieważ włączyli u siebie TV Trwam – oznajmił przewodniczący zespołu wspierania Radia Maryja.

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki przypomniał historię walki TV Trwam o miejsce na multipleksie.

W 2010 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała plan zagospodarowania multipleksów. Ci, którzy dostali miejsce na multipleksie drugim, byli traktowani ulgowo. Wśród stacji, które dostały to miejsce bez żadnych konkursów, był Polsat, TVN, Puls. Natomiast do konkursu były przewidziane cztery miejsca na multipleksie (…). W pierwszym konkursie nie udało się zdobyć żadnego miejsca, ale pod wpływem nacisków ówczesna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konsultacje społeczne, jakich programów brakuje odbiorcom na multipleksie. Badania te pokazały, że zdecydowana większość występowała o program o charakterze religijnym – wskazał były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Całą rozmowę z prof. dr hab. inż. Januszem Kaweckim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl