fot. Tomasz Strąg

Prof. J. Kawecki: Wypowiedź min. B. Sienkiewicza ma wręcz podręcznikowe cechy mowy nienawiści. To publicznie wypowiadane kłamstwa poniżające ojców redemptorystów, a w szczególności Dyrektora Radia Maryja

Jeśli popatrzymy na niedawną konferencję prasową pana ministra Sienkiewicza i wypowiadane przez niego słowa zawierające kłamstwa, obrażanie środowiska katolickiego, to nie możemy milczeć. Ta wypowiedź  ma wręcz podręcznikowe cechy mowy nienawiści. Są tam publicznie wypowiadane przez wysokiego urzędnika państwowego kłamstwa dotyczące działania naszego środowiska, w szczególności dyskryminujące nas, poniżające znajdujących się w tym środowisku kapłanów, którzy współtworzą to środowisko. Mamy na myśli ojców redemptorystów, a w szczególności Dyrektora Radia Maryja, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR – akcentował prof. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie rozgłośni.

Zespół Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu wystosował list otwarty do Bartłomieja Sienkiewicza, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w którym wezwał go do zaniechania mowy nienawiści wobec katolików i kapłanów.

 

­– Czara goryczy się przelała. Jeśli popatrzymy na niedawną konferencję prasową pana ministra Sienkiewicza, która odbyła się 15 lutego, i wypowiadane przez niego słowa zawierające kłamstwa, obrażanie środowiska katolickiego, (…) to nie możemy milczeć. Ta wypowiedź (…) ma wręcz podręcznikowe cechy mowy nienawiści. W wypowiedzi znalazły się stwierdzenia poniżające, kłamliwe, akceptujące wykluczenie naszego środowiska z udziału w pożytkach ze wspólnie wypracowanego dochodu narodowego. Są tam publicznie wypowiadane przez wysokiego urzędnika państwowego kłamstwa dotyczące działania naszego środowiska, w szczególności dyskryminujące nas, poniżające znajdujących się w tym środowisku kapłanów, którzy współtworzą to środowisko. Mamy na myśli ojców redemptorystów, a w szczególności Dyrektora Radia Maryja, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR – zwracał uwagę prof. Janusz Kawecki.

W liście zacytowano przykład mowy nienawiści stosowanej przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza w stosunku do ojców redemptorystów posługujących w Radiu Maryja, który mówił o „kościelnych biznesmenach żerujących na publicznych pieniądzach na kulturę”. [czytaj więcej]

– Jest to dobitny przykład mowy nienawiści. Z tego zdania widać wyraźnie, że celem wypowiedzi podczas konferencji prasowej było poniżenie nas wszystkich, wykluczenie ze względu na uznawane przez nas wartości. Stąd w naszym liście otwartym zachęciliśmy ministra do sięgnięcia po prawdziwe informacje, podając źródła. Pan minister w pewnym momencie konferencji powiedział w odniesieniu do wyjątkowego w skali kraju dzieła, jakie zostało już w części zakończone, otwarte, a tylko czeka na dokończenie wystawy stałej, że „jeśli to możliwe, będziemy wzruszać umowę” dotyczącą współfinansowania Muzeum  („Pamięć i Tożsamość” – red.). (…) To są ludzie nieodpowiedzialni – wskazywał przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja.

Zdaniem prof. Janusza Kaweckiego wypowiedź ministra Bartłomieja Sienkiewicza jest podręcznikowym przykładem stosowania mowy nienawiści wobec katolików. Jednocześnie nowa koalicja rządząca pracuje nad projektem dotyczącym wpisania do kodeksu karnego mowy nienawiści m.in. wobec osób LGBT.

– Niby urzędy walczą u nas z mową nienawiści, mają ją definiować, a bierzemy podręcznik, w którym jest ona zdefiniowana, i dokładnie te wszystkie cechy ma wystąpienie tegoż wysokiego urzędnika państwowego. (…) Wezwaliśmy pana ministra do zaniechania wobec katolików i naszych kapłanów mowy nienawiści. Przywołaliśmy działania ojców redemptorystów, (…) także inicjatywy, które zgłasza o. dr Tadeusz Rydzyk. Ci kapłani dobrze rozumieją nasze potrzeby. (…) Za to spotykają ich właśnie te oszczerstwa, mowa nienawiści ze strony wysokiego urzędnika państwowego, który powinien od razu podać się do dymisji, jeśli mówi, że działania, jakie budują fundament dla naszej tożsamości, trzeba niszczyć – akcentował gość audycji.

Zespół Wspierania Radia Maryja w swoim liście do ministra Bartłomieja Sienkiewicza podkreślił rolę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” i zaakcentował konieczność odstąpienia od blokowania tej inicjatywy.

– Przypomnieliśmy mu o roli Muzeum, o tym, jak ono jest wyjątkowe w skali kraju. Ma pokazać historię Polski oczyma Ojca Świętego Jana Pawła II, największego Polaka. Takiego muzeum w Polsce nie ma. (…) Minister nie chce zwrócić funduszy na dokończenie wystawy stałej. (…) Takie muzeum będzie wypełniać szczególną rolę uzupełniającą to, na czym budowaliśmy naszą tożsamość – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Januszem Kaweckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl