minister Michał Boni / (fot. PAP)

Raport dostępności cyfrowej niekompletny

Raport nt. dostępności sygnału cyfrowego w polskich domach i przygotowania gospodarstw domowych do odbiory tego sygnału – jest niekompletny. Przygotowany dokument opiera się tylko na jednym badaniu.

Dokument, który ministerstwo administracji i cyfryzacji przekazało do komisji innowacyjności uwzględnia tylko jedno z 3 przeprowadzonych badań. Minister Michał Boni pominął w raporcie wyniki badań, które jasno wykazują, że społeczeństwo oczekuje miejsca na cyfrowym multipleksie dla Telewizji Trwam.

To bardzo ważny głos – wyniki badań niezależnej agencji badawczej SMG KRC przeprowadzone na zlecenie ministerstwa potwierdzają to wielkie społeczne poparcie dla katolickiego nadawcy mówi Lidia Kochanowicz – Dyrektor Finansowy Fundacji Lux Veritatis.

– Było to badanie przeprowadzone na przedstawicielach tzw. grupy wykluczenia cyfrowego, gdzie osoby mogły się swobodnie wypowiadać co problemów i oczekiwań dotyczących przejścia na ten system nadawania. Ludzie oczekują tego, żeby Telewizja TRWAM była dostępna na multipleksie pierwszym. Warto się zastanowić nad tym, dlaczego ta kwestia nie została poruszona w raporcie Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji przekazanym na ręce przewodniczącego Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Ponadto w raporcie minister Michał Boni wymijająco odnosi się do sprawy nieprzyznania przez KRRiT Telewizji Trwam miejsca na pierwszej platformie cyfrowej. Szef resortu administracji zdawkowo informuje, że sprawa nie leży w gestii ministerstwa lecz niezależnego organu jakim jest Krajowa Rada. Jednocześnie przywołuje wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego w Warszawie – ani słowem nie wspominając o zdaniu odrębnym zgłoszonym przez jednego z sędziów.

– Jest to trochę manipulacja, albo przekazanie informacji niepełnej, bo gdyby oddać prawdę stanowi faktycznemu,  to oczywiście należałoby dodać że jeden z  sędziów przekazał zdanie odrębne. Nie zgadzał się wyrokiem Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie. W zdaniu odrębnym  po przenalizowaniu naszej skargi stwierdził, że decyzja KRRIT została wydana z rażącym naruszeniem prawa i dlatego należy stwierdzić jej nieważność. Jednak to stwierdzenie nie przedostaje się do opinii publicznej w mediach innych niż nasze. A jest to fakt niezaprzeczalny i o tym też należałoby mówić – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Raport rozpatruje Sejmowa komisja innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Komisja będzie kontynuowała także rozpatrywanie odpowiedzi Ministra Administracji i Cyfryzacji na dezyderat nr 4 skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie cyfryzacji naziemnego nadawania telewizyjnego.

 

Wypowiedź Lidii Kochanowicz, dyrektor finansowej Fundacji Lux Veritais


Pobierz Pobierz

RIRM 

drukuj