fot. PAP

Zajmą się sprawą represji kapłana

Parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa – zajmie się bulwersującą sprawą represji, za wygłoszoną homilię. Chodzi o homilię ks. Tomasza Duszkiewicza wygłoszoną w Święto Niepodległości.

Przypomnijmy, patriotyczne kazanie wygłoszone przez ks. Tomasza Duszkiewicza, wikariusza parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Sadownem, w diecezji drohiczyńskiej – stało się powodem interwencji policji.

Ksiądz w kazaniu, mówił m.in. o katastrofie smoleńskiej i inwigilacji przez policję uczestników marszu „Obudź się Polsko”. Słowa te, nie spodobały się policji, funkcjonariusze domagali się ich odwołania.

To będzie szczególne posiedzenie, gdyż będzie dotyczyło represji i szykan, w stosunku do księdza katolickiego – to nie dopuszczalna sprawa – mówi poseł Marzena Machałek – wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa.

– Mamy wiedzę medialną, mamy też wiedzę od ks. Tomasza, o tym co mu się wydarzyło. Uważamy, że zastraszanie i szykanowanie obywateli, a tym bardziej księży – jest niedopuszczalne. Na tym zespole, będziemy przeprowadzać wszelkiego rodzaju dochodzenie czyli będziemy analizować co, gdzie i kiedy się wydarzyło. Wystosujemy oczywiście odpowiednie pisma do organów państwa, żeby pokazać nasz sprzeciw. Bowiem uważamy, że w różnych dziedzinach – mamy do czynienia z ograniczaniem demokracji – powiedziała pos. Marzena Machałek.

Ta sprawa ma jednak znacznie szerszy kontekst – dodaje poseł Marzena Machałek. Mamy wiele przykładów łamania demokracji w Polsce. To są metody poprzedniego systemu, albo podobne do standardów, obowiązujących na Białorusi – wykazuje posłanka PiS.

– Samo ograniczanie demokracji w mediach. Nie dopuszcza się Telewizji Trwam do multipleksu, a więc steruje się informacją. Ważnym elementem demokracji jest dostęp do informacji. Ten dostęp do informacji – jest ograniczany. Ogranicza się też naukę historii w szkołach  i szykanuje się księży, szykanuje się Kościół,  ruguje  religię z ramowych planów nauczania. Dzisiaj widzimy bezpośredni atak na księży, bo jak inaczej można nazwać przesłuchiwanie, straszenie, nękanie za to, że ich homilie, ich postawa jest niezgodna z postawą, oczekiwaną przez władze. Uważam, że jest to powrót do głębokiego komunizmu, totalitaryzmu – powiedziała pos. Marzena Machałek.

 

Wypowiedź pos. Marzeny Machałek

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj