Proces cyfryzacji na posiedzeniu komisji

Proces cyfryzacji w Polsce i sprawa TV Trwam to dwa główne wątki, które zostaną poruszane na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Komisja wysłucha informacji przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Mają mówić o stanie zaawansowania wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej.

Całkowite wyłącznie sygnału analogowego zaplanowano na lipiec – czasu pozostało więc niewiele; musimy podsumować dotychczasowe działania – powiedział poseł Mieczysław Golba, przewodniczący komisji innowacyjności.

– Od jakiegoś czasu są łączenia telewizji zasięgu analogowego. W związku z tym wchodzimy na system cyfrowy. Będziemy rozmawiać o tym wdrażana jest w Polsce telewizja cyfrowa, jaki jest jej zasięg. Wiemy, że całkowite wyłączenie zaplanowano na 1 lipca. Czasu pozostało niewiele dlatego chcemy podsumować jaki jest stan na dzień dzisiejszy – czy zdążymy do końca czerwca pierwszego półrocza uporać się z tymi wszystkimi badaniami, które założyła instytucja – powiedział poseł Mieczysław Golba.

Podczas posiedzenia posłowie będą również pytać o sprawę TV Trwam i nowego konkursu dotyczącego miejsc na multipleksie cyfrowym. W poprzednim konkursie KRRiT odmówiła katolickiemu nadawcy możliwości nadawania drogą cyfrową naziemną.

– Widzimy miliony zebranych podpisów. Tyle marszów odbyło się w Polsce. Uważam, że KRRiT weźmie to pod uwagę. Nie wolno być głuchym na te prośby. Nie zasłaniajmy się tym, że Telewizji Trwam nie stać na to, że nie powinna otrzymać miejsca. Widzimy, że innym rozkładano na wiele rat. To jest niepoważne. Skoro mamy nowoczesną telewizję, skoro mamy cyfrową telewizję – TV Trwam zasługuje, żeby być na cyfrowym multipleksie. Wiadomo, że innowacje i nowe technologie postępują – dodaje poseł Mieczysław Golba.  

W obronie TV Trwam organizowane są marsze protestacyjne. Najbliższe odbędą się: w sobotę w Gorzycach Wielkich, 28 kwietnia w Hrubieszowie. 11 maja marsze przejdą ulicami Ostrowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy i Wąbrzeźna. Do tej pory na świecie i w kraju odbyło się 150 takich marszów.

 

Wypowiedź posła Mieczysława Golby:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl