fot. pixabay.com

Próby zażegnania kryzysu zbożowego

Polska rozważa propozycję Ukrainy na zażegnanie kryzysu zbożowego. Kijów chciałby wprowadzić system licencji na sprowadzane zboże z Ukrainy. Istnieje jednak obawa, że taki system mógłby powodować korupcję po obu stronach.

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy rozmawiali po raz kolejny o poszukiwaniu sposobów na zażegnanie konfliktu zbożowego. Szef resortu rolnictwa, Robert Telus, podkreślał, że punktem wyjścia jest wycofanie skargi ze Światowej Organizacji Handlu.

Minister Solski zadeklarował, że będzie rozmawiał z ministrem gospodarki na Ukrainie, aby przemyśleć wycofanie tej skargi. To byłaby dobra rzecz –  powiedział Robert Telus.

Polski resort rolnictwa rozważa możliwość sprowadzania na nasz rynek ziarna z Ukrainy, ale pod pewnymi warunkami. Na import będzie wymagana zgoda polskich władz na konkretną ilość dostarczonego zboża. Rząd w Kijowie wydawałby licencję swoim producentom.

Strona ukraińska powiedziała, że jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. To jest kwestia do rozważenia – wyjaśnił polski minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Bez względu na to, która strona wydawałaby licencje, to jest ryzyko wystąpienia patologii – ocenia unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

Co do tej możliwości jestem sceptyczny. Tego typu licencjonowanie zwykle prowadzi do korupcji i to nie jest dobre rozwiązanie – zauważył Janusz Wojciechowski.

Według opozycji do pełnego zażegnania konfliktu handlowo-zbożowego jeszcze daleko. Zarówno Konfederacja jak i PSL są za nałożeniem ceł na towary rolno-spożywcze z Ukrainy.

Akceptowalne na ten moment jest jeszcze embargo. To wszystko do momentu konkretnej umowy, w której jasno wskazywałoby się kwoty, sposób przewozu i ewentualnie bardzo wysokie kaucje za wjazd – mówił Michał Urbaniak, poseł Konfederacji.

Sprawdziłby się system kaucyjny wprowadzony przez Polskę na zasadzie sprawdzania przez służbę celną, pozyskiwania kaucji i zwracania jej przy wypłynięciu tego zboża z Polski – zauważył Miłosz Motyka, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według prawa unijnego nie można nakładać kaucji na towary nieobjęte cłem, a należą do nich m.in. ukraińskie plony. Tymczasem przez Polskę sprawnie przebiega tranzyt zboża z Ukrainy. Od kwietnia przez nasz kraj przejechało tranzytem 2 mln ton zbóż.

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie dotyczące dodatkowego tranzytu przez Litwę.

 – Rozwiązaniem, które pomoże rozładować sytuację jest propozycja, aby zaangażować porty litewskie, żeby obciążyć w dodatkowej mierze porty w innych krajach przyfrontowych – zaznaczyła Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Płynny tranzyt przez Polskę jest kluczowy, ponieważ po tym sezonie sami będziemy mieć kilkumilionową nadwyżkę zbóż przeznaczoną na eksport.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl