PAP/EPA

Próba powrotu do porozumienia nuklearnego

Stany Zjednoczone chcą wrócić do porozumienia nuklearnego z Iranem. Władze w Teheranie nie zamierzają jednak przestrzegać umowy, dopóki USA nie spełni swoich własnych zobowiązań. Chodzi przede wszystkim o zniesienie sankcji, które nałożył na Iran były prezydent USA Donald Trump. Jeśli warunki umowy nie zostaną spełnione, Iran nadal będzie prowadził badania na uranem.

Władze Iranu zapowiedziały, że od przyszłego tygodnia ograniczą inspekcje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To element nacisku na Stany Zjednoczone – mówi profesor Maciej Münnich z KUL.

– Stany Zjednoczone chciałyby nowy układ, a Iran chciałby wrócić do starego układu – zaznacza prof. Maciej Münnich.

Porozumienie nuklearne z 2015 roku zostało zerwane trzy lata temu przez ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Nowy prezydent, Joe Biden, zamierza wznowić dialog.

– Jesteśmy gotowi ponownie zaangażować się w negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Musimy również zająć się destabilizującymi działaniami Iranu na Bliskim Wschodzie. W tym celu będziemy ściśle współpracować z naszymi europejskimi i innymi partnerami – wskazuje prezydent USA Joe Biden.

Iran zapowiada, że nie będzie respektował porozumienia dopóki Stany Zjednoczone nie zniosą sankcji nałożonych w 2018 roku.

– Słyszeliśmy wiele miłych słów i obietnic, które w praktyce zostały złamane, podjęto przeciwne działania. Słowa i obietnice nie są dobre. Tym razem chcemy konkretnego działania z drugiej strony – mówi najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu, Ali Chamenei.

Nowy gabinet w Białym Domu może przynieść zmiany w polityce zagranicznej USA – wskazuje politolog, Jarosław Komorniczak.

– Jest to pole do nowego otwarcia. Demokraci są bardziej skłonni do tego, żeby wrócić do porozumienia, które zerwał prezydent Trump – zauważa Jarosław Komorniczak.

Porozumienie nuklearne z Iranem chcą wznowić także pozostali sygnatariusze. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii chce pobudzić dyplomację transatlantycką.

– Szukamy sposobu na ponowne zaangażowanie dyplomatyczne w celu powstrzymania Iranu i przywrócenia jego zobowiązań nuklearnych – mówi szef MSZ Wielkiej Brytanii, Dominic Raab.

Berlin prowadził już w tej sprawie negocjacje z irańskimi władzami – przekazała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

– Kilka dni temu rozmawiałem z prezydentem Iranu. Teraz musimy się upewnić, że nie pojawi się spór o to, kto zrobi pierwszy krok. Jeżeli wszyscy są przekonani, że chcemy dać tej umowie kolejną szansę, to powinny istnieć sposoby na ponowne wprowadzenie jej w życie – podkreśla kanclerz Angela Merkel.

Jak wskazuje profesor Münnich, do 2018 roku Iran przestrzegał wszystkich zapisów porozumienia.

– Dopiero po zerwaniu umowy w 2018 roku przez prezydenta Trumpa Iran stwierdził, że ona ich nie obowiązuje – mówi prof. Maciej Münnich.

Porozumienie nuklearne oprócz USA i Iranu podpisały także Rosja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny oraz Unia Europejska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl