fot. PAP/EPA

Prezydent: Trójmorze strategicznym narzędziem USA do budowania relacji z Europą Środkową

Trójmorze dla USA stało się strategicznym narzędziem do budowania relacji z Europą Środkową; świadczy o tym wysoka aktywność amerykańskiego biznesu na tym obszarze i wsparcie ze strony władz amerykańskich dla idei Trójmorza – powiedział w poniedziałek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że „topografii Trójmorza nie można pojąć poza granicami Europy i przestrzeni transatlantyckiej”. Jak zaznaczył, „z tym większą więc satysfakcją” przyjmuje obecność na szczycie bukareszteńskim sekretarza ds. energii USA Ricka Perry’ego.

„Współpraca energetyczna, dywersyfikacja źródeł dostaw energii, rozwój rynku LNG, to dziedziny o wielkim znaczeniu dla Polski i dla całego Trójmorza; dlatego współpraca z USA jawi się tutaj jako dziedzina kluczowa, istotna. Cieszymy się, że Trójmorze dla Ameryki stało się strategicznym narzędziem do budowania relacji z Europą Środkową” – oświadczył Andrzej Duda.

Ocenił, że świadczy o tym „nie tylko wysoka i ciągle rosnąca aktywność amerykańskiego biznesu na obszarze Trójmorza, ale także zainteresowanie i wsparcie ze strony władz amerykańskich dla idei trójmorskiej”. Prezydent zaznaczył, że „wielokrotnie mógł się o tym przekonać osobiście” podczas rozmów z najwyższymi przedstawicielami administracji USA.

„Chcę państwa zapewnić, że również ten temat poruszę jutro w czasie mojej oficjalnej wizyty w Białym Domu” – zadeklarował prezydent.

PAP/RIRM

drukuj