B. Obama odwołał spotkanie z prezydentem Filipin

Prezydent USA Barack Obama, który przybył do stolicy Laosu – Vientiane na szczyt ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) odwołał planowane na dziś spotkanie z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte po obraźliwych wypowiedziach pod jego adresem.

Jak informuje Associated Press Rodrigo Duterte, znany z ostrych sformułowań, miał podczas konferencji prasowej przed wyjazdem na szczyt ASEAN, w niewybredny sposób ostrzec Obamę aby podczas obrad szczytu nie kwestionował jego bezwzględnych metod walki z przestępczością, a zwłaszcza z podziemiem narkotykowym.

Rodrigo Duterte, który objął rządy na Filipinach w czerwcu br., zezwolił policji i służbom bezpieczeństwa na stosowanie kary śmierci wobec handlarzy narkotyków bez wyroku sądowego. Ocenia się, że zabito w ten sposób na Filipinach od czerwca ponad 2 tys. handlarzy narkotyków i narkomanów.

„On bez wątpienia jest barwną postacią. Poleciłem moim doradcom, aby zbadali podczas rozmów z partnerami filipińskimi czy jest to odpowiedni czas do prowadzenia konstruktywnych rozmów” – powiedział Barack Obama.

Jak poinformował dziś rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ned Price, zamiast spotkania z Rodrigo Duterte, Barack Obama spotka się dziś z prezydent Korei Południowej Park Geun Hie.

PAP/RIRM

drukuj