„Czary mary okulary” – rusza akcja pomocowa dla krajów misyjnych

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” rozpoczęła akcję „Czary mary okulary”. Jest to zbiórka okularów nowych i używanych, które trafią do mieszkańców krajów misyjnych, w szczególności do Republiki Centralnej Afryki. Inicjatywa potrwa do 15 października.

Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary – stąd nazwa akcji – tłumaczą przedstawiciele Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

 „Większość ludzi z krajów globalnego południa nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą.  Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku – pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy (jak np. szycie) z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny. W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. A w Republice Centralnej Afryki sklep optyczny znajduje się tylko w stolicy. Trudno nawet określić ile wynosi średnia pensja w tym rejonie, ponieważ miejscowa ludność utrzymuje się z pracy na roli, a kilkanaście euro jest dla nich kwotą niebotyczną. Okulary przysłane z Polski mogłyby pomóc wielu ludziom” – informują organizatorzy.

Paczki ze sprawdzonymi okularami zostaną opisane (ustalenie mocy), zabezpieczone i wysłane na misje przez wolontariuszy Fundacji.

Misjonarze, z którymi od lat współpracuje Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, donoszą o skrajnie trudnej sytuacji mieszkańców, ubóstwie, braku opieki medycznej, rozpadzie szkolnictwa oraz nieustannych napadach rebeliantów. Niełatwą sytuację miejscowej ludności dodatkowo komplikuje fakt występowania na tym terenie filarioz, a w szczególności ślepoty rzecznej. Eliminacja tej choroby jest procesem długotrwałym i wymaga od kilku do kilkunastu lat masowego podawania leków wszystkim mieszkańcom żyjącym na zagrożonych terenach.

Założeniem projektu jest zorganizowanie wyprawy pilotażowej celem rozeznania się w rzeczywistej sytuacji i stworzenia podwalin pod wprowadzenie stałej profilaktyki przeciwko filariozie, co w dłuższym okresie doprowadzi do spadku liczby zachorowań.

Okulary można przesyłać na adres Fundacji:

„Redemptoris Missio”

 ul. Junikowska 48

 60-163 Poznań

 

 RIRM/Redemptoris Missio

drukuj