Prezydent Andrzej Duda udaje się na spotkaniu Grupy Arraiolos

Prezydent Andrzej Duda w środę udaje się na Maltę, gdzie weźmie udział w spotkaniu przywódców 12 państw europejskich współpracujących w ramach Grupy Arraiolos. Na Malcie planowane jest dwustronne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Na Malcie spotkają się prezydenci Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Węgier, Włoch oraz przywódca państwa-gospodarza spotkania. Spotkanie w La Valetcie zaplanowano na 14-15 września 2017 r.

„Głównym celem spotkań Grupy jest wspólna refleksja nad przyszłością zjednoczonej Europy. W agendzie rozmów pojawiają się także aktualne zagrożenia i najważniejsze wyzwania dla Starego Kontynentu” – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Według niego w tym roku prezydenci będą rozmawiać przede wszystkim na tematy związane z rozwojem społeczno-gospodarczym Europy.

„Prezydenci podejmą dyskusję na temat działań na rzecz wzrostu i zwiększenia konkurencyjności unijnych gospodarek. Rozmawiać będą także o wymiarze społecznym wspólnego europejskiego projektu” – mówił Krzysztof Szczerski.

Podczas spotkania omówione zostaną również kwestie związane z walką z ubóstwem i bezrobociem, zwłaszcza wśród osób młodych.

Jak poinformował minister Szczerski, drugim przewodnim tematem tegorocznego spotkania będzie polityka bezpieczeństwa w regionie basenu Morza Śródziemnomorskiego w kontekście kryzysu migracyjnego.

Na Malcie prezydent Andrzej Duda odbędzie również spotkanie bilateralne z prezydentem Niemiec. Jak zapowiedział Krzysztof Szczerski podczas swojej wtorkowej wizyty w Berlinie, jednym z tematów dwustronnej rozmowy prezydentów Polski i Niemiec ma być m.in. kwestia reparacji wojennych.

Przed rozpoczęciem obrad Grupy Arraiolos prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Malty Marie-Louise Coleiro Preca i premierem tego kraju Josephem Muscatem.

„Tematem rozmów będą kwestie dwustronne, w tym rozwój relacji gospodarczych, tematyka bezpieczeństwa, a także współpraca na arenie międzynarodowej, z uwzględnieniem bieżącej agendy unijnej” – zapowiedział Krzysztof Szczerski.

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio przywódcy spotkali się w miejscowości Arraiolos. W 2013 roku spotkanie odbyło się w Krakowie.

Grupa skupia prezydentów państw UE niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach.

PAP/RIRM

drukuj