fot. PAP/Waldemar Deska

Prezydent RP: Nie miałem wątpliwości, że zarobki kierownictwa NBP powinny być jawne

Nie miałem wątpliwości, że zarobki kierownictwa NBP powinny być jawne – powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że prezes NBP namawiał go do jak najszybszego podpisania noweli w tej sprawie.

Andrzej Duda w Herbach w woj. śląskim po spotkaniu z mieszkańcami był pytany przez dziennikarzy o nowelizację ustawy dot. jawności wynagrodzeń w NBP. W myśl nowych przepisów pensja prezesa i wiceprezesów NBP jest ustalana na podstawie regulacji o wynagradzaniu osób na kierowniczych stanowiskach państwowych. Zasady wynagradzania pracowników NBP są z kolei ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały. Poszczególni pracownicy, poza wiceprezesami i członkami zarządu, nie mogą zarobić więcej niż 60 proc. pensji prezesa NBP.

Nowela nakazuje też upublicznić zarobki kadry kierowniczej NBP za lata 1995-2018. Prezydent Andrzej Duda nie miał wątpliwości, że powinny być one jawne.

Skoro to są pieniądze publiczne, skoro to jest instytucja publiczna, to dlaczego ma to nie być jawna kwestia. Jeżeli o to chodzi, to nie miałem żadnych wątpliwości. Prezes Glapiński nie próbował nawet mnie przekonywać, że nie powinienem podpisywać tej ustawy – wręcz przeciwnie, prezes Glapiński prosił mnie, żeby tę ustawę podpisać jak najszybciej, bo sam chce, żeby ta sprawa była jak najszybciej załatwiona, że chce ujawnienia zgodnie z tym, jakie są oczekiwania społeczne. W związku z czym prezes mnie nie namawiał do tego, by tej ustawy nie podpisywać. Pozostają natomiast dwie kwestie, co do których mam pewne wątpliwości. Nie ukrywam, że rozważam w tej sprawie podjęcie dalszych kroków. Przede wszystkim ustawa jest podpisana, chcę, żeby weszła w życie i żeby zostały spełnione oczekiwania społeczne – powiedział Andrzej Duda.

Nowelizacja to konsekwencja medialnych informacji ws. wynagrodzeń współpracowniczek prezesa NBP Adama Glapińskiego. Media donosiły, że zarobki szefowej departamentu komunikacji i promocji wynoszą ok. 65 tys. zł wraz z premiami, dodatkowymi dochodami i bonusami, czemu bank zaprzeczył.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl