fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] P. Naimski o podpisaniu przez prezydenta A. Dudę ustawy ws. Baltic Pipe: Polska i Dania potwierdziły, jak ważna jest to inwestycja  

Rządy i parlamenty, Polski oraz Danii potwierdziły, jak ważna jest inwestycja Baltic Pipe – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister Piotr Naimski. Polityk odniósł się w ten sposób do podpisanej przez prezydenta RP ustawy. Dokument wyraża zgodę parlamentu na ratyfikację umowy między Polską a Danią ws. gazociągu. To zamknięcie kolejnego etapu.

Projekt Baltic Pipe jest realizowany przez polskiego i duńskiego operatora Gaz-System oraz Energinet. Przemysł gazu po dnie Bałtyku ma ruszyć w 2022 roku. Gaz-System jest zdeterminowany, żeby zrealizować inwestycję Baltic Pipe zgodnie z harmonogramem – poinformował operator.

Prace idą dokładnie tak, jak zaplanowano – zapewnił minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

W tej chwili wnioski o wydanie zgód środowiskowych zostały złożone w Polsce, Szwecji i Danii. Te procedury w Polsce, a także w krajach, które są zainteresowane, oczywiście będą trwały jakiś czas, ale mamy w naszym harmonogramie przewidziane, że budowa, czyli fizyczna konstrukcja gazociągu na odcinku podmorskim rozpocznie się późną wiosną za rok. Wtedy będziemy mieli jeszcze dwa lata na dokończenie, wykonanie wszystkich prac i w październiku 2020 roku inwestycja będzie zakończona – poinformował Piotr Naimski.

Międzyrządowa umowa dot. projektu Balitic Pipe przewiduje, że polski operator przesyłowy gazu Gaz-System będzie właścicielem i operatorem podmorskiej części gazociągu aż po wybrzeże Danii.

W umowie strony potwierdzają również, że będą wspierać inwestorów w realizacji Baltic Pipe, by ukończyć gazociąg do 2022 r. Jego zdolność przesyłowa to poziom 10 mld m sześc. surowca rocznie.

RIRM

drukuj