fot. PAP/Lech Muszyński

Rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne

W całym kraju rozpoczęły się dziś egzaminy gimnazjalne. Zbiega się z nimi protest nauczycieli, który od poniedziałku prowadzi Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych.

350 tys. uczniów przystąpiło dziś do egzaminu gimnazjalnego z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Jutro i w piątek będą zdawać kolejne przedmioty.

W związku z protestem nauczycieli pojawiały się pytania o to, czy uda się przeprowadzić egzamin w każdej szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniło wczoraj, że Centralna Komisja Egzaminacyjna jest gotowa do egzaminów.

MEN poinformowało też, że kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi zgłosiło się już do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących.

Wicepremier Beata Szydło po fiasku rozmów z oświatowymi związkami poprosiła, by nie zaostrzać protestu. Zwróciła się też z prośbą do samorządowców.

– Zwracam się do wszystkich samorządowców, bez względu na to, z jaką partią polityczną jesteście związani czy też do tych niezależnych również, ponieważ samorządy są tak samo odpowiedzialne za organizację systemu oświaty na swoim terenie, więc zwracam się z prośbą do samorządowców, żeby wsparli dyrektorów szkół, a przede wszystkim, żeby wsparli młodzież przy organizacji tych egzaminów – powiedziała Beata Szydło.

Wczoraj popołudniu bez porozumienia zakończyły się rozmowy strony rządowej z ZNP i FZZ. Wicepremier Beata Szydło mówiła po zakończeniu obrad, że strona związkowa odrzuciła propozycje rządu.

RIRM

drukuj