Prezydent: Nowoczesne państwo musi być dostępne dla niepełnosprawnych

Kwestia dostępności decyduje o tym, czy państwo jest nowoczesne, cywilizowane, czy też nie – podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród w 3. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności”.

Prezydent Andrzej Duda, mówiąc podczas uroczystości o powinnościach państwa wobec osób z niepełnosprawnościami podkreślił, że „przede wszystkim potrzebna jest polityka państwa wobec osób dotkniętych niepełnosprawnościami, dotycząca usuwania różnego rodzaju barier, dotycząca tego, aby umożliwić tym osobom normalne życie”.

„To oczywiście z jednej strony jest ta pomoc, którą nazwiemy pomocą socjalną, to jest w części pomoc gotówkowa, ale to także cała polityka związana z tym, by likwidować różnego rodzaju bariery. I my tu właśnie co roku w Pałacu Prezydenckim o tej właśnie polityce dyskutujemy, o tym, w jaki sposób ułatwiać dostępność w codziennym życiu do obiektów architektonicznych, do nowopowstających budynków, ale także do tych budynków zabytkowych, w których bardzo często usunięcie jest bardzo trudne” – zaznaczył prezydent.

„Czy to jest ważne? Ogromnie ważne. Dla mnie jest to kwestia tego, czy państwo jest państwem nowoczesnym, cywilizowanym czy też nie” – podkreślił Andrzej Duda.

Według niego, jeżeli jest państwem nowoczesnym, cywilizowanym, to te bariery nie tylko są likwidowane, ale przede wszystkim jest ich jak najmniej.

Jak mówił prezydent, kwestia zapewnienia dostępności dotyczy nie tylko osób dotkniętych niepełnosprawnościami, ale także osób dotkniętych różnymi rodzajami słabości i osób starszych, które mają problemy w poruszaniu się.

Przypomniał, że na zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego rządowym program Dostępność plus zaplanowane są ponad 23 mld zł na lata 2018-2025.

„To jest naprawdę duża kwota pieniędzy. Wierzę, że zostaną one dobrze spożytkowane. Proszę byście państwo, w miarę możliwości, w tym dobrym spożytkowaniu brali udział, bo jesteście ekspertami” – zaapelował prezydent do uczestniczących w uroczystości.

Celem działań w ramach programu Dostępność plus ma być zapewnienie niezależności życia i podniesienia jego jakości osobom o szczególnych potrzebach m.in. seniorom, osobom na wózkach inwalidzkich i poruszającym się o kulach czy laskach, niewidomym i słabowidzącym, głuchym i słabosłyszącym, z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi, kobietom w ciąży i osobom z małymi dziećmi.

Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego, przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl