fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent: jeżeli mamy odejść od węgla, to w sposób mądry i bezpieczny

Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy zrobić to w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

W czwartek wieczorem Andrzej Duda uczestniczył w uroczystej akademii z okazji Dnia Świętej Barbary.

„Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy zrobić to w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa” – powiedział.

Podczas swego przemówienia prezydent podkreślał, jak ogromnym wyzwaniem jest dzisiaj energetyka, która opiera się na energii odnawialnej.

„Dla nas, ludzi, którzy zajmują się w Polsce sprawami polityki energetycznej, oczywistą rzeczą jest, że – z uwagi na nasze uwarunkowania klimatyczne i nasze położenie geograficzne – nie jesteśmy w stanie dzisiaj, przy obecnym stanie techniki i innowacyjności na świecie, oprzeć się wyłącznie na tej energii odnawialnej, tzn. na słońcu i na wietrze” – mówił prezydent.

Zastrzegł, że nie opracowano jeszcze sposobów magazynowania energii ze źródeł odnawialnych w sposób wystarczający do obsłużenia całej Rzeczypospolitej ze wszystkimi jej potrzebami, nie tylko tymi osobistymi, domowymi, ale – jak zaznaczył – przede wszystkim przemysłowymi.

PAP

drukuj