fot. PAP/EPA

Eko-murale zamiast sztuki sakralnej? Niepokojące doniesienia o odbudowie wnętrza Notre Dame

Pojawiły się doniesienia o planach odbudowy wnętrza katedry Notre Dame. W paryskiej świątyni zamiast krzyży, konfesjonałów i rzeźb miałyby pojawić się m.in. nowoczesne murale o tematyce ekologii i globalnego ocieplenia.

Do pożaru paryskiej katedry Norte Dame doszło w kwietniu 2019 roku. Ogień zniszczył znaczącą część świątyni, jednak podjęto się jej odbudowy. Według medialnych doniesień, z zewnątrz budynek ma zachować dawny charakter, zmieni się jednak wnętrze katedry. Zamiast krzyży, konfesjonałów i rzeźb o tematyce religijnej, w świątyni miałyby pojawić się elementy sztuki nowoczesnej.

– Proponowane zmiany mają polegać na wprowadzeniu do wnętrza katedry murali, różnego rodzaju instalacji absolutnie niezwiązanych z jej funkcją sakralną. Jest to również niezgodne z doktryną konserwatorską – zwrócił uwagę historyk sztuki dr Arkadiusz Adamczuk.

Dodał, że w świadomości Europejczyków katedra Notre Dame wciąż jest centralnym kościołem Francji. Taka zmiana budzi kontrowersje i – jak zauważył filozof polityki prof. Zbigniew Orbik – świadczy o narastającej sekularyzacji Francji.

– Świadczyłoby to również o pewnym kryzysie wartości w społeczeństwie francuskim, a – jak wiemy – przez długi czas Francja była określana jako wierna córa Kościoła – wskazał.

Jak wynika z przekazu medialnego, orędownikiem zmian miałaby być strona kościelna, w tym biskup Paryża i ojciec kanonik katedry. Jak zaznaczył prof. Zbigniew Orbik, mamy do czynienia z odejściem od tego co było fundamentem nie tylko Francji, ale też całej Europy.

– Musimy pamiętać jednak, że podstawą naszej europejskiej kultury, naszej cywilizacji są trzy filary. To jest właśnie wiara chrześcijańska, prawo rzymskie i filozofia grecka. Jeśli będziemy odchodzić od tego, co stanowi fundament wartości naszego kontynentu, zatracimy swoją tożsamość – podkreślił filozof.

Zwrócił uwagę, że na miejsce tych wartości pojawią się inne, obce naszej kulturze.

Odbudowa Notre Dame ma zakończyć się w 2024 roku.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl