Prezydent Andrzej Duda: Złożę wniosek, aby referendum ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada

Prezydent Andrzej Duda w trakcie uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja ogłosił, że złoży wniosek o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego dotyczącego nowej konstytucji. Chce, aby odbyło się ono 10 i 11 listopada tego roku.

Patriotyczne uroczystości odbywają się od środy w całej Polsce. W Gdyni dzień flagi uczczono na Nabrzeżu Pomorskim przy ORP Błyskawica. W obecności wojskowej asysty honorowej i orkiestry biało-czerwona flaga została podniesiona na maszt. W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści.

Dziś centralne uroczystości związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w Warszawie. Rozpoczęła je Msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela.

W południe na Placu Zamkowym zgromadzili się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, generałowie i dowódcy Wojska Polskiego oraz służb, a także zwykli Polacy.

– Są takie momenty w historii, gdzie czuje się w powietrzu nadchodzącą zmianę, gdzie czuje się tzw. dziejowy moment. Jest wielką fortuną i opieką Opatrzności umieć z takiego momentu skorzystać. Tak stało się w 1791 r., bo chociaż Konstytucja 3 Maja nie uratowała Polski – w tym znaczeniu bezpośrednim – to jednak stała się wielkim kamieniem węgielnym wolności, wielkim kamieniem węgielnym nowoczesnej państwowości Rzeczypospolitej – zaznaczył w przemówieniu Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił też, że Polska i Polacy zasługują dziś na debatę na temat naszego ustroju i obowiązującej konstytucji. Jeżeli będziemy tego chcieli, dokonamy w niej potrzebnych zmian lub stworzymy nową – dodał Andrzej Duda.

– Po co? Po to, by Polacy mieli to, na co zasługują – suwerenne, silne, z roku na rok mocniejsze państwo, sprawnie działające, ze sprawiedliwymi sądami, dobrze funkcjonującym wymiarem sprawiedliwości, uczciwą, dobrze funkcjonującą administracją, z uczciwą władzą, która dobrze zarządza krajem i sprawami społecznymi, z mocnymi gwarancjami podstawowych praw obywatelskich i praw socjalnych, z mocnymi gwarancjami dla polskiej rodziny, polskiego ustroju i dla polskiego prawodawstwa, przede wszystkim dla polskiej konstytucji – mówił Andrzej Duda.

Prezydent chce, aby wszyscy Polacy zdecydowali w referendum o wizji przyszłego ustroju Polski. Andrzej Duda ogłosił, że złoży do Senatu wniosek o zorganizowanie referendum 10 i 11 listopada.

– Apeluję do Państwa o obecność na tym referendum. Proszę, żebyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie, żebyście mogli potem o tym przekazać swoim dzieciom, wnukom i prawnukom, żebyście mogli z dumą mówić: ja także swoją opinią, swoim zdaniem kształtowałem tę ojczyznę, w której dzisiaj żyjecie – suwerenną, niepodległą silną, w której żyjemy dostatnio, która jest dla nas sprawiedliwa i której trzeba bronić za wszelką cenę, bo niczego lepszego nie będziemy mieli tak, jak w to wierzyli twórcy Konstytucji 3 maja – podkreślił Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl