fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent A. Duda: Transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu

Transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu. Od globalnej społeczności zależy to, jak ukształtujemy tę przestrzeń – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie oficjalnego otwarcia Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach.

W wystąpieniu online prezydent stwierdził, że z powodu kryzysu związanego z pandemią COVID-19 szczególnie dostrzegamy, jak istotna jest przestrzeń cyfrowa.

– Wszyscy żyjemy w świecie cyfrowym, ale jednocześnie żyjemy również w czasach ogromnych wyzwań, które wpływają na nasze życie. To dlatego wszyscy potrzebujemy takiego środowiska, które może być bezpieczne, neutralne i bazuje na wzajemnym zaufaniu. Tylko od nas zależy to, jak ukształtujemy tę przestrzeń – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jego zdaniem transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu. Ale konieczne jest także znalezienie odpowiedzi na szereg pytań.

– W jaki sposób cyfryzacja zmienia nasze życie? Jak możemy najlepiej skorzystać z cyfryzacji na skalę globalną? Jaka jest nasza wizja przyszłej edukacji? Czy możemy w pełni zaufać nowym pojawiającym się technologiom? Jak w najlepszy sposób wykorzystać ich potencjał? Jak chronić prawa człowieka w przestrzeni cyfrowej? Na te pytania musimy znaleźć odpowiedzi wspólnie. Nie na poziomie pojedynczego państwa, regionu czy jednej grupy interesariuszy. To, czego naprawdę potrzebujemy, to wspólny wysiłek. W przeciwnym razie nie odniesiemy sukcesu – zaznaczyła głowa państwa.

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że szczyt w Katowicach poskutkuje ukształtowaniem internetu jako przestrzeni bezpiecznej, inkluzywnej, opartej na wzajemnym zaufaniu.

IGF (Internet Governance Forum – Światowe Forum Zarządzania Internetem) to coroczne międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu. Temat przewodni to: „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

PAP/TV Trwam News

drukuj