fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent A. Duda: Chcemy być przyjęci do G20 i innych światowych gremiów

Chcemy być przyjęci do G20 i innych światowych gremiów – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Służby Zagranicznej. Dodał, że polska dyplomacja wypracowuje to, co potem jest dopinane przez przedstawicieli władz Rzeczypospolitej.

Prezydent podziękował za pracę Ministerstwu Spraw Zagranicznych m.in. przy wydobyciu Polaka z aresztu w Syrii. Podkreślił, że chce, żeby Polska była państwem, które nikogo nie zostawi.

Andrzej Duda wyraził także polskiej dyplomacji wdzięczność za udział w budowaniu potencjału Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej i wzmacnianie wizerunku Polski.

Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe.

– Chciałem bardzo mocno to zaakcentować, że ja tę pracę dostrzegam. Wiem o tym, że nie byłoby tego wszystkiego i nie byłoby możliwości, czy to podejmowania ostatecznie tych decyzji, czy podpisywania wszelkiego rodzaju umów z głowami innych państw, jak ostatnio podpisywane umowy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, dotyczące amerykańskiej obecności w Polsce – wojskowej. Nie było by tego, gdyby nie wysiłek całych szeregów osób, które wypracowywały tekst tej decyzji, negocjowały, spędziły dziesiątki, czasem setki godzin na tym, żeby te dokumenty mogły powstać, żeby ich treść była do przyjęcia zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. To jest właśnie wysiłek polskiej służby zagranicznej – podkreślał Andrzej Duda.

Jutro, 16 listopada, przypada Dzień Polskiej Służby Zagranicznej. Prezydent przypomniał, że jest to też 101. rocznica rozesłania przez Marszałka Józefa Piłsudskiego depeszy do głów państw z informacją, że Polska się odrodziła i wraca na mapę Europy i świata.

RIRM

drukuj