Autorstwa Ludek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2122665

 W kopalni Halemba można oglądać wystawę dot. pacyfikacji zakładu w grudniu 1981 roku

W cechowni kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej można już oglądać wystawę poświęconą wydarzeniom grudnia 1981 r. oraz działalności zakładowej „Solidarności” w latach 80. Na wystawie zaprezentowane są m.in. unikalne dokumenty i fotografie przypominające o wydarzeniach z tamtego okresu.

Zwiedzający ekspozycję poznają losy ukrywanego w stanie wojennym sztandaru  zakładowej „Solidarności” i jego dwóch kopii. Zapoznają się także z historią tzw. czarnej monstrancji, którą górnicy z Halemby chcieli ofiarować Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 1987 roku.

Przewodniczący „Solidarności” w Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Halemba, Artur Braszkiewicz, podkreśla, że celem wystawy jest przypomnienie o wydarzeniach, które rozegrały się na Śląsku 40 lat temu.

– Chcemy przypomnieć ciężki czas stanu wojennego oraz późniejszych lat, kiedy działała „Solidarność” w kopalni Halemba na rzecz poprawy życia, dbania o bezpieczeństwo oraz o to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.  (…) Naszym celem jest przypomnienie, że kopalnia Halemba prawdopodobnie jako pierwszy górniczy zakład w Polsce został spacyfikowany. Miało to miejsce 14 grudnia. Chcemy przypomnieć, co się działo w tym czasie – mówi Artur Braszkiewicz.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. w całym kraju rozpoczęły się aresztowania działaczy „Solidarności”. 13 grudnia w proteście przeciwko internowaniom oraz wprowadzeniu stanu wojennego górnicy z Halemby rozpoczęli strajk. Dzień później rozpoczęła się pacyfikacja zakładu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl